10 °C

OYP göre ”tercihinde yükselme” sonuçları açıklandı

Öğrenciler sonuçları Milli Eğitim Bakanlığının "www.meb.gov.tr" internet adresinden öğrenebilecek

OYP göre ”tercihinde yükselme” sonuçları açıklandı

 

ANKARA - Fen, Anadolu, sosyal bilimler liseleri ve bazı meslek liselerine Ortaöğretim Yerleştirme Puanlarına (OYP) göre "tercihinde yükselme" sonuçları açıklandı.

Öğrenciler sonuçları Milli Eğitim Bakanlığının "www.meb.gov.tr" internet adresinden öğrenebilecek.

Tercihinde yükselme işlemine toplam 213 bin 946 aday başvururken, 78 bin 785 aday asil olarak bir yere yerleşmeye hak kazandı, 11 bin 374 aday da mülakatla girilecek bir okula girme hakkı elde etti.

Daha önceki tercihine yerleşen, yerini koruyan aday sayısı 31 bin 592, tercihinde yükselmede daha üst bir tercihini kazanan aday sayısı 13 bin 525 olarak belirlendi. 45 bin 42 aday ise daha önce kazanamadığı halde tercihinde yükselmede bir okula yerleşme şansı elde etti.

Tercihinde yükselme sonuçlarından sonda okullarda toplam bin 312 kontenjan boş kaldı. Buna göre, Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Anadolu Teknik ve Anadolu Meslek Liselerinde 39, Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Anadolu Teknik ve Anadolu Kız Meslek Liselerinde 769, Ticaret Turizm Genel Müdürlüğüne bağıl okullarda 389, Anadolu İmam Hatip Liselerinde ise 115 kontenjan boş bulunuyor.

Kayıtlar

Kayıtlı olduğu okulu tercihinde yükselme işlemi sonucunda yeniden kazanan öğrenci, bu okula tekrar kayıt yaptırmayacak, kaydı sistem tarafından doğrudan yapılacak. Ancak, veli tercihinde yükselme için talepte bulunduktan sonra okuldan kayıtla ilgili öğrencini evrakını aldıysa, tercihinde yükselme sonucunda yeniden aynı okulu kazanması durumunda yeni kayıt yaptırması gerekiyor.

Kayıtlı olduğu okuldan farklı bir okula tercihinde yükselme işlemi sonucunda kayıt hakkı kazanan öğrencinin, en son kazandığı okula kayıt yaptırma zorunluluğu bulunuyor.

Tercihinde yükselme sonrasında özel yetenek, mülakat/mülakat ve beden yeterliliği sınavı sonucuna göre öğrenci alan okullar dışındaki okullara kayıt hakkı kazanan öğrenciler 1-7 Eylül 2009 tarihleri arasında kayıt yaptıracak.

Özel yetenek, mülakat/mülakat ve beden yeterliliği sınavıyla öğrenci alan okulların boş kontenjanları 5 Eylül 2009 tarihinde ilan edilecek.

Tercihinde yükselme sonucuna göre Anadolu mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları, Anadolu Tarım Meslek liseleri, Tarım Meslek Liseleri, Adalet Meslek Liseleri, Anadolu Tapu ve Kadastro Meslek Lisesine yerleşen öğrencilerin kesin kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra bu okullarda açık kontenjan kalması veya tercih listeleri yayımlandıktan sonra kurum açılması durumunda OYP esas alınarak ön kayıt yoluyla öğrenci kabul edilebilecek.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap