12 °C

Özel halk otobüsleri için yeni önlemler alındı

Ardı ardına gelen otobüs kazaları İstanbul Özel Halk Otobüsleri Şirketleri'ni harekete geçirdi. Alınan yeni önlemlere göre, yaklaşık 4 bin şoför, psikoteknik muayene ve güvenli sürüş eğitiminden geçirilecek

Özel halk otobüsleri için yeni önlemler alındı

İSTANBUL - Kentte son günlerde meydana gelen otobüs kazaları üzerine özel halk otobüsleri için yeni önlemler alındı. Buna göre, yaklaşık 4 bin şoför, psikoteknik muayene ve güvenli sürüş eğitiminden geçirilecek, hız sınırları ve çalışma süreleri denetlenecek, manevi hali riskli görülen şoför, o gün trafiğe çıkarılmayacak.  

İstanbul Özel Halk Otobüsleri Şirketleri'nden yapılan açıklamaya göre, otobüs kazaları nedeniyle alınması gereken önlemleri görüşmek üzere İETT Genel Müdürlüğü'nde toplantı düzenlendi. 

İETT Genel müdürü Mümin Kahveci, yardımcıları ve Özel Halk Otobüsü Şirketleri yönetim kurulu başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, 4 Ağustos'tan geçerli olmak üzere acil alınan 11 maddelik önlemlerin uygulanmasına karar verildi.  

Toplantıda alınan kararlar şöyle: 

"Mevcut şoför sertifikaları güncellenerek, yenilenecek, yaklaşık 4 bin şoför, psikoteknik muayene ve güvenli sürüş eğitiminden geçirilecek. 

Mevzuatta belirlenen hız sınırları, AKYOLBİL sistemi ile denetlenecek. Manevi hali riskli görülen şoför, o gün trafiğe çıkarılmayacak.  

Yılda bir kez yapılan araç muayeneleri, gerektiği hallerde zaman aralığı gözetmeksizin tekrarlanacak. 4 Ağustos 2014 tarihi itibariyle tüm evrak ve belge kontrolleri yapılacak.  

Şoförlerin algı yönetimi, trafik kuralları, psikoteknik ve halkla ilişkiler konularında sürekli hizmet içi eğitime tabi tutulmaları sağlanacak. Şoförlerin mevzuatta belirlenen çalışma süreleri, AKYOLBİL sistemi ile denetlenecek. Araçların servis sonrası bırakıldığı alanlar kontrol edilerek denetim altına alınacak. Tip onay belgesi olmayan araçlardaki tadilatlar incelenecek. Merkez peronlarda emniyet, İETT ve Özel Halk Otobüsü Şirketleri tarafından denetimler gerçekleştirilecek." 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.