11 °C

Özgür Gündem gazetesi soruşturmasında 2 tutuklama

"Terör örgütü propagandası" yaptığı gerekçesiyle geçici olarak kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Kaya ile Yazı İşleri Müdür Kızılkaya tutuklandı.

Özgür Gündem gazetesi soruşturmasında 2 tutuklama

Terör örgütü PKK'nın propagandasının yapıldığı ve örgütün yayın organı gibi hareket edildiği" iddiasına ilişkin yürütülen soruşturmada geçici olarak kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ile Yazı İşleri Müdür İnan Kızılkaya tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu savcılarından Umut Tepe tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, gözaltına alınan ve tutuklanmaları talebiyle hakimliğe sevk edilen Özgür Gündem gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Kaya ile Yazı İşleri Müdürü Kızılkaya'nın ifade işlemleri tamamlandı.

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, şüpheliler hakkında "kuvvetli suç şüphesi, delilleri karatma ihtimali, kaçma şüphesi" bulunması ve adli kontrol hükümlerinin bu aşamada yetersiz kalacağını göz önüne alarak, şüpheliler Kaya ve Kızılkaya'nın ''terör örgütüne üye olmak'' suçundan tutuklanmasına karar verdi.

Hakimlik, ''devletin birliği ve ülke bütünlüğü bozma'' suçundan ise şüphelilerin tutuklanması talebinin reddine karar verdi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap