Partiler arası bayramlaşma devam ediyor

Ramazan Bayramı dolayısıyla siyasi partiler arası bayramlaşmalar sürüyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Ramazan Bayramı dolayısıyla siyasi partiler arası bayramlaşmalar parti genel merkezlerinde devam ediyor.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, "Cahiliye dönemi denen devirlerde bile belirli zamanlar insan öldürmekten, savaşmaktan, gerginlikten ve şiddetlen uzak kalınırken bugün yakın coğrafyamıza bakın, Türk dünyasında yaşanan sıkıntılar var, İslam dünyasında yaşanan var, Ukrayna'da yaşanan sıkıntılar var" dedi.

AK Parti'yi ilk olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı ve beraberindeki CHP PM üyeleri Gaye Uskuer ile Umut Akdoğan ziyaret etti.

AK Parti'de ise heyetleri Genel Başkan Yardımcısı Kapusuz, MKYK üyesi Mehmet Muş, İstanbul Milletvekili Meryem Göka, Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Neslihan Cenk karşıladı.

"Muhalefet büyüsün diyoruz ama pek eylem yok"

CHP'li Halıcı, ziyarette, bayramlaşmanın yapıldığı AK Parti'deki salonun geniş olduğuna işaret ederek, her yıl salonun biraz daha büyütüldüğünü belirtmesi üzerine, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kapusuz, "Daha da büyük yerde karşılayacağız inşallah" dedi. Halıcı'nın, "Demek ki muhalefet büyüyecek ki salon da büyüsün" sözlerine, Kapusuz, "Evet, muhalefet büyüsün diyoruz ama pek eylem yok" şeklinde karşılık verdi.

 Halıcı, kendilerini kabul ettikleri için Kapusuz ve heyetine teşekkür ederek, "Bu güzel bayram günü, güzel bir alışkanlık, partilerin birbirini ziyaret etmesi. Bu alışkanlıkların, partiler arası diyaloğun, uzlaşmanın hoşgörünün aslında sadece bayram değil bayram dışında da devam etmesini, sürmesini arzuluyoruz" diye konuştu.

"Hepimiz sonuçta bütün partiler Türkiye'nin iyiliği için bir şeyler yapmaya gayret gösteriyoruz. Zaman zaman farklılıklarımız olabilir düşüncelerimizde ama bunu çok gergin ortama taşımamak aslında bütün vatandaşlarımızın dileğidir" diyen Halıcı, şöyle devam etti:

"Burada iktidar partisine çok büyük sorumluluklar düşüyor. 12  yıldır iktidarda olmak bir parti için çok önemli sorumluluk aynı zamanda. Dolayısıyla ülkedeki gergin atmosferin yumuşamasına bu bayramların vesile olmasını biz diliyoruz. Bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ediyoruz."

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kapusuz, CHP camiası ve milletin bayramını tebrik ettiğini belirterek, "Elbette güzelliklerin daim olması, ağız tadıyla yaşanması çok önem arz ediyor. Ülkemizde şükürler olsun bu güzellikler varken komşularımızda sıkıntılar had safhada" dedi.

"Cahiliye dönemi denen devirlerde bile belirli zamanlar insan öldürmekten, savaşmaktan, gerginlikten ve şiddetten uzak kalınırken bugün yakın coğrafyamıza bakın, Türk dünyasında yaşanan sıkıntılar var, İslam dünyasında yaşanan var, Ukrayna'da yaşanan sıkıntılar var" diye konuşan Kapusuz, şunları kaydetti:

"Bireysel olarak insanların çektiği şiddet ve zulümler var. Bunların bu bayramlar münasebetiyle, üzüntüyle karşılanması, telin edilmesi ve hatırlanmasında da yarar var. Elbette partilerimizin bu güzel geleneklerinin devam etmesi bizim de çok memnun olduğumuz husus. Milletimiz bizi sürekli bazı konularda fikirleri farklı olduğu zaman tartışan değil beraber de olan, beraberliklerini millet önünde rahatlıkla dostça sergileyebilen görüntüleri arzu etmektedir. Bayramlar da buna vesile olmaktadır." 

DSP ve İP'den CHP'ye ziyaret

DSP Genel Başkan Yardımcıları Hüseyin Kul ve Dilara Tanbova ile PM üyesi Erdinç Özdil, CHP'ye bayramlaşma ziyaretinde bulundu. Bu ziyarette ise Gazze'nin yanı sıra 17 ve 25 Aralık operasyonları ile emniyetteki "paralel yapı" operasyonları gündeme geldi. 

İP Genel Başkan Yardımcısı Bayram Yurtçiçek, Ankara İl Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Mahmutoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Selma Öztürk de CHP'yi ziyaret etti. Ziyarette Yurtçiçek'in Atatürk ilkelerine bağlı bir aday olmadan cumhurbaşkanı seçimlerine gidildiğini söylemesi üzerine Erdoğdu, cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun her zaman Atatürk ilkelerine bağlılığını ifade ettiğini söyledi.

Gök ise İP'nin İhsanoğlu'na destek vermesi gerektiğini ifade ederken Yurtçiçek, "Henüz karar vermedik, boykot kararı da almadık. Değerlendirmelerimiz sürüyor" yanıtını verdi.

AK Parti'den MHP'ye ziyaret

AK Parti heyeti, Ramazan Bayramı dolayısıyla siyasi partiler arasında gerçekleştirilen bayram ziyaretleri kapsamında MHP’yi ziyaret etti.

MHP’de konukları, Genel Başkan Yardımcısı Haluk Ayhan, Genel Sekreter Yardımcısı Abbas Bozyel, Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Bulduk Özdemir karşıladı.

AK Parti adına MHP’ye gelen heyette İzmir milletvekili MKYK Üyesi Hamza Dağ, Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Filiz Kozan, Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Osman Timurtaş yer aldı.

Partisi adına açıklamalarda bulunan Dağ, hayırlı bayramlar dileğinde bulunarak, gelecek yıllarda da bayramların birlik ve beraberlik içinde geçirilmesini arzu ettiklerini söyledi.

Bir süredir İslam coğrafyasında üzücü olayların yaşandığını ifade eden Dağ, “Coğrafyamızda yaşanan sıkıntılar bizleri müteessir ediyor. Bunların da sona ermesini temenni ediyoruz” dedi. Ülkelerin, yaşananlara seyirci kalmamasını istediklerinin altını çizen Dağ, “Buralarda yaşanan ızdırapların neticelenmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyoruz” diye konuştu.

MHP Genel Başkan Yardımcı Ayhan da yakın coğrafyada yaşananlardan dolayı büyük üzüntü içinde olduklarını belirterek, “Bölgemizde meydana gelen olaylarda uyguladığımız dış politikaların, bizi sıkıntıya soktuğunu, hareket alanımızı sınırladığını düşünüyoruz” dedi.

“Bunun sadece işin sosyal ve siyasi yönünden öte, ticari anlamda da Türkiye’nin islam coğrafyasıyla alışverişinin, ticaretinin de IŞİD’in ve Barzani’nin insafına terk edildiğini görüyoruz. Bunlar bizi rahatsız eden gelişmeler” değerlendirmesinde bulunan Ayhan, Cumhurbaşkanı adayı belirlenirken yürütülen mutabakat arayışlarının netice verdiğini ifade etti. Ayhan, “Bundan memnuniyet duyduk. Seçimlerde de netice alacağımızı ifade etmek istiyorum” dedi.

"Sosyal, siyasal ve ekonomik anlamdaki uzlaşmanın Türkiye’yi düzlüğe çıkaracağı" görüşünü dile getiren Ayhan, siyasette tutarlılığın çok önemli olduğunu bildirdi. Ayhan, "Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik de uzlaşmanın sağlanmasının Türkiye'ye her açıdan fayda sağlayacağını" kaydetti.

Ayhan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin değerlendirmeleri üzerine AK Parti  heyeti adına konuşan Dağ, “Dokuzun gelişi sekizden belli olur inşallah. Sekiz tane seçim geçirdik, hepsinden bir şekilde biz galip ayrıldık. Aynı şekilde dokuzda da benzerlikler olabilir” diye konuştu.

Bu konularda ilginizi çekebilir