21 °C

Partilerin ekonomi 'kurmay' adayları

Siyasi partilerin 1 Kasım'da yapılacak milletvekili genel seçiminde ekonomi yönetimi için yarışacak adayları belli oldu.

Partilerin ekonomi 'kurmay' adayları

Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) teslim edilen milletvekili aday listelerinden derlenen bilgiye göre, AK Parti, CHP, MHP ve HDP'den bazı adaylar, 26. Dönem Parlamentosu'nda partilerinin ekonomi kurmayı olmak için yarışacak.

Buna göre, Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz Bingöl 1'inci sırada yer alırken, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Gaziantep'ten, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Denizli'den, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık Kocaeli'nden birinci sıradan aday gösterildi. 

AK Parti'nin "3 dönem kuralı"na takılarak, 7 Haziran'da aday gösterilemeyen ekonomi yönetimdeki eski bakanların büyük bölümü, listenin ilk sıralarında yer aldı. Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Ankara 1. Bölge, eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker İstanbul 3. Bölge, eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım İzmir 1. Bölge, eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı İstanbul 2. Bölge birinci sıradan, eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli Giresun'dan ilk sıradan listeye girerken, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Kayseri ikinci sıradan yer buldu.

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ise Mersin birinci sıradan aday gösterildi. Eski Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin de Bolu milletvekili adayı olarak listede yerini aldı.

Taylan Tamaylıgil İstanbul 3'üncü Bölge'den

CHP'nin aday listesinde de partinin Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke İzmir 1'inci Bölge, eski Maliye Bakanı Zekeriya Temizel de İzmir 2'inci Bölge'den aday olurken, partinin listesinde eski Hazine Müsteşarı Faik Öztrak Tekirdağ'dan, Mehmet Akif Hamzaçebi İstanbul 1'inci Bölge'den ve Bihlun Tamaylıgil İstanbul 3'üncü Bölge'den aday gösterildi.

Eski Merkez Bankası Başkanı, Uşak'tan aday

MHP'den ise eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz Uşak, eski Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erhan Usta Samsun adayı olarak listede yerini alırken, Oktay Vural İzmir 1'inci Bölge'den, Koray Aydın Trabzon'dan, Ahmet Kenan Tanrıkulu da İzmir 2'inci Bölge'den aday oldu.

Müslüm Doğan İzmir 2'inci Bölge'den

Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan İzmir 2'inci Bölge'den, Sezai Temelli de İstanbul 2'inci Bölge'den HDP'den aday gösterildi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap