8 °C

Polise yetki artırımı geliyor

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Kobani eylemlerinin polisin yetkilerinin yetersizliğini gösterdiğini söyleyerek emniyet güçlerinin elini güçlendireceklerini açıkladı

Polise yetki artırımı geliyor

ANKARA - Bakanlar Kurulu Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplandı. Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleştirilen toplantı, yaklaşık 5.5 saat sürdü. Toplantı sonrası düzenlenen basın toplantısında Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç açıklama yaptı.

Arınç'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Olaylara anında müdahale edildi. Bugün de Efkan Ala ve Bekir Bozdağ, son şiddet olaylarında güvenlik güçlerimizin karşılaştığı imkansızlıkları rapor halinde etraflı bir şekilde gözden geçirdik.

Güvenlik güçlerimizin şiddet olayları karşısında ellerini güçlendirmek ve yeni imkanlar tesis etmek üzere bir çalışma yapılacaktı. Bu bugünün meselesi değil geçmişte de konuşuldu ama son olaylar aciliyetini gösterdi. Bununla ilgili bir çalışma yapıldı.

Polise verilen yetkilerin yeterli olmadığını düşünüyoruz. Kapsamlı bir iç güvenlik reformu ihtiyacı ortaya çıktı. Almanya'daki yetkileri esas alarak çalışmalara devam edilmesi kararı verilmiş oldu.

İki acı olay yaşandı. Birisi Deniz Kuvvetleri'ne ait helikopterin kalkışından kısa bir süre sonra düşmesi ve 4 mürettebatımızın şehit olmadı. Bununla ilgili olarak idari ve adli tahkikat başladı. Bizi burada ilgilendiren helikopterin düşme nedeninin ortaya çıkması bunu henüz bilmiyoruz.

Yine maalesef çevik kuvvetin içinde bulunduğu otobüs Sivas'ta devrildi. 3 polis şehit oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gümüşhane mitinginden dönüşünde meydana gelen kazada şehit olanlara Allah'tan rahmet diliyorum.

"Bundan böyle kesinlikle müdahale edilecek"

Çok acı yaşandı, bu bir terör olayıdır. Vahşice işlenmiş bir olaydır. İnsanlar üst katlardan atıldı, yakıldı, sadece sakallı olduğu için IŞİD'ci bahanesiyle yaşamlarına son verildi, üzerilerinden arabayla geçildi.

Buna sebep olanlar özür dileme erdemini göstermelerini dilerim. HDP MYK toplantısında görüşüldüğü belirtilerek Twitter hesabından sokağa çıkma çağrısı yapılmıştır. Bu olaylarda 2 emniyet mensubumuz şehit oldu. Çatışmalar sırasında 5 örgüt mensubu ölü ele geçirildi.

Vandallık o boyutlara vardı ki müzeler, kütüphaneler, kan bağış araçları yakıldı. 37 ilde toplam 1419 olay meydana geldi. Toplam 2039 bina zarar gördü. 415 vatandaşımız da yaralandı.

Bu olaylarda vahşet ön plandadır. Genelde AK Parti ve Hüdapar binalarına zarar verildi. Ağrı Patnos belediye binası yakıldı. Organize terör olaylarıyla karşı karşıya kaldık. Bundan böyle bu tür olaylara kesinlikle müdahale edilecek ve istihbarat imkanları da en iyi şekilde kullanılacak.

ABD'nin üs kullanma talebi

Farklı kişiler açıklama yapabilir. Türkiye'yi görevlendirmek istemiş olabilirler. Dışişleri Bakanımızın açıklamalarına dikkat etmek gerekir. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ne diyorsa Dışişleri Bakanımız nasıl bir açıklama yapıyorsa onlara dikkat etmeliyiz.

Türkiye IŞİD ile mücadelede uluslararası koalisyonla işbirliği yapmaktadır. Bu bağlamda terörle mücadele kapsamında yürütülen işbirliği dışında İncirlik'le ilgili yeni bir gelişme yoktur.

Zararların karşılanması

Her türlü zarar acil destek kapsamında yerine getirildi ve getirilecek. Zarar görenlerin şikayeti kalmayacak. Basit bir tespiti müteakip karşılanacak. Zarar getirenlerle ilgili de gereken yapılacak ve zararların tazmini istenebilecek.

Sivil şahısların zararları derhal karşılanacak. HDP'li belediyeler yangına müdahale edilmesini engelledi. Bir belediye başkanı, aracı kullanacak kimse yok, güvenlik yok, deme hakkına sahip değildir. Maddi zararların hepsi hükümetimiz tarafından karşılanacak."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.