ABD'den PYD karargahındaki bayraklara açıklama

Tel Abyad'da PYD'nın çok sayıda militanının bulunduğu binaya ABD bayrağı asıldı. Pentagon Sözcüsü Cook konuya ilişkin, 'Amerikan bayrağı asmamaları çağrısı yapacağımızı söylemiştik' açıklamasını yaptı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Suriye'deki PYD mevzilerinden biri olan Tel Abyad ilçesinin Mumbatıh bölgesinde 3 noktaya asılan ABD bayrakları, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinden de görüldü.

Suriye'de 2 Eylül'de Fırat Nehri'nin batısındaki Münbiç ilçesinde PYD'nin çok sayıda militanının bulunduğu Rafi köyünde çevreye ABD bayrakları asılmıştı. Bölgedeki yerel kaynaklar, teröristlerin ABD bayrağını "kalkan" olarak kullandığını belirtmişti.

ABD'den açıklama

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, Tel Abyad'a ABD bayrağı asılmasıyla ilgili haberleri görmediğini ancak "böyle bir şey varsa bunu ortaklarıyla konuşacaklarını" söyledi.

Peter Cook, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinde terör örgütü PYD militanlarının bulunduğu yerlere Amerikan bayrağı asılmasıyla ilgili sorusunu yanıtladı.

Konuyla ilgili haberleri görmediğini belirten Cook, "Ancak daha önce de ortaklarımıza kendi kendilerine Amerikan bayrağı asmamaları çağrısı yapacağımızı söylemiştik" diye konuştu. Cook, "Son olayı bilmiyorum ama böyle bir şey varsa bunu konuşacağız." ifadesini kullandı.

Bu konularda ilginizi çekebilir