4 °C

"Başbakan Erdoğan'ın Türkofobisi var"

İmralı sürecine milletin karşı çıktığını savunan MHP'li Vural, Erdoğan'ın bu nedenle milliyetçiliğe saldırdığını söyledi.

"Başbakan Erdoğan'ın Türkofobisi var"

 

ANKARA - MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Türk milleti" kavramını yıkmak istediğini öne sürerek, "Başbakan Erdoğan'ın Türkofobisi var" dedi.
Vural, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, İmralı ile çözüm sürecini eleştirdi.
 
Başbakan Erdoğan'ın terör örgütü ve ele başı ile girdiği ilişkilerde, bazı odakların dayatmaları karşısında acziyet içinde olduğunu öne süren Vural, "Bebek katilinin düşünceleriyle yüzde 95 örtüşen birinin zihniyetini PKK zihniyetinin işgal ettiği gayet açık ve nettir" iddiasında bulundu.
 
Sürece milletin karşı çıktığını savunan Vural, Erdoğan'ın bu nedenle milliyetçiliğe saldırdığını söyledi. Oktay Vural, Erdoğan'ın milleti ayrıştırmayı kendine görev saydığını öne sürerek, "Topla, tüfekle, silahla yapılamayacaklar çözüm adı altında yapılmak isteniyor" diye konuştu.
Başbakan'a göre sorunun "Türk milleti" kavramında ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin temellerinde olduğunu ifade eden Vural, şunları söyledi:
"Başbakan'ın zihnini Batı kaynaklı Türkofobi işgal etmiştir. Başbakan Erdoğan'ın Türkofobisi vardır. Avrupa'nın dün İslam medeniyetinin önderliğini yapan türk milletinden korkusu vardı, bugün de Türk korkusunu körükleyen, Başbakan'ın bizatihi kendisidir. Türkofobi oluşturacak şekilde, bu milletin oluşturduğu Türk milleti kavramının içini boşaltmak, hortumlamak ve yıkmak istiyor. Dün fiili saldırılar vardı, bugün sinsi, fikri ve ideolojik saldırılar var. Başbakan, Türklük kavramını kendi siyasi çıkarları için itibarsızlaştırmaya çalışıyor."
Vural, Meclis'in kütüphanesinde milliyetçilikle ilgili 980 kadar kitap olduğunu belirterek, "Milliyetçilik nedir, bunları oku da öğren. Irkçılıkla milliyetçilik bağdaşır mı? Ancak senin gibiler kafatasçılık yapar, 'o Laz, şu Kürt, bu Arap' diye insanları ayırır. Türkofobinin tedavisi için ona bibliyoterapi öneriyorum" diye konuştu.
Erdoğan'ın Midyat'taki konuşmasında "milliyetçiliği ayaklarının altına aldığını" söylediğini anımsatan Vural, "Sayın Başbakan, peygamber efendimizin bir sözünü kendi siyaseti için çarpıtmıştır" dedi.
 
"Anketlerle millet yanıltılıyor"
Anayasa görüşmelerinin İmralı'da, Kandil'de ve Erbil'de yapıldığını iddia eden Vural, İmralı'ya gidecek ikinci BDP heyetinde TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun iki üyesinin olmasının tesadüf olmadığını vurguladı.
Milletin İmralı ile görüşmelere karşı olduğu iddiasını tekrarlayan Vural, AK Parti'nin anketleriyle milletin yanıltıldığını öne sürdü. Vural, Kadir Has Üniversitesi'nin geçen yıl yaptığı araştırmada terör örgütü elebaşı Öcalan ile görüşülmesine destek verenlerin oranının yüzde 20,5 olduğunu, kimseyle görüşülmemesinden yana olanların oranının yüzde 55,5 olduğunu belirtti.
Oktay Vural, Ziraat Bankası'nın tabelalarından "TC" ibaresinin silindiğini, ancak bankanın adının kanunda, Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası olduğunu ifade etti. "Yakında Türkiye de demeyelim buraya" diyen Vural, bütün kavramların içinin boşaltılmaya başlandığını savundu.
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Vural, İmralı'ya gidecek ikinci heyetteki isimlerin, görüşmelerin yeni anayasa çerçevesinde olacağını gösterdiğini söyledi.
Bir yandan İmralı'ya heyet gönderirken bir yandan Kandil'in bombalanmasının "gaz almak" olduğunu savunan Vural, "Ben size TBMM olarak PKK'yı bertaraf etmek için sınır ötesi operasyon yetkisi verdim. Türk milletinin emri, PKK'yı bertaraf etmek" dedi.
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Kandil'deki yöneticilerin Ankara'ya gelmesi önerisinde bulunduğunun anımsatılması üzerine Vural, "Devlet Konukevi'nde mi ağırlayacaklarmış? Bunları müzakere ortaklarına sormak lazım. Hayaldi gerçek oldu, bunları hayal edebilir miydiniz?" ifadelerini kullandı.
 
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.