14 °C

"Esed butik Suriye kurmak istiyor"

Suriye'deki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esed'in Şam'dan başlayıp Hama, Humus ve Lazkiye'yi kapsayan bir butik Suriye kurmak istediğini söyledi.

"Esed butik Suriye kurmak istiyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'deki gelişmeler ve olası geçiş süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan "Esed'siz bu sürecin olması veya geçiş sürecinde belki Esed ile gidilme gibi bir şey olabilir ama asıl olması gereken muhalefetin, bir defa Esed'le zaten bir Suriye geleceğini kimse görmüyor. 300-350 bin vatandaşın ölümüne neden olan bir kişiyi, bir diktatörü kabul etmeleri mümkün değil" dedi.

"Diktatörü kabul etmeleri mümkün değil"

Dün gerçekleştirmiş olduğu Rusya ziyaretine ilişkin de açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Sayın Abbas ile görüşmemiz oldu. Mescid-i Aksa'da olan olayları değerlendirdik. Ardından da Putin'le dar kapsamlı bir görüşme yaptık. Akabinde bir çalışma yemeğimiz oldu. Bu çalışma yemeğinde de Rusya-Türkiye ilişkilerini görüştük. Rusya'nın henüz Suriye'ye bakışında doğrusu bir netlik göremedim. Ancak şu konuda en azından dışişleri bakanlarımızın yeni bir çalışma başlatmalarını orada bir sürece bağladık. Önümüzde BM Genel Kurulu var. BM Genel Kurulu'nda Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Türkiye Dışişleri Bakanları olarak üçlü, bu konuda çalışma yapsınlar diye aramızda bir karara vardık. Burada alınacak neticeye göre de bu sürece, kabul etmeleri halinde Suudi Arabistan ve İran'ı katmak, 5'li olarak bu çalışmaları sürdürelim. Akabinde buna Avrupa Birliği, Ürdün, Katar, bu ülkelerin de katılmasıyla bu bölgedeki gelişmeleri bir yere taşıyalım. Burada Esed'siz bu sürecin olması veya geçiş sürecinde belki Esed ile gidilme gibi bir şey olabilir ama asıl olması gereken muhalefetin, bir defa Esed'le zaten bir Suriye geleceğini kimse görmüyor. 300-350 bin vatandaşın ölümüne neden olan bir kişiyi, bir diktatörü kabul etmeleri mümkün değil. Bizim de görüştüğümüz tüm Suriyelilerden aldığımız intiba budur" diye konuştu.

"Suriye'deki toprak bütünlüğünü savunuyoruz"

"Rusya'nın İran'la birlikte Suriye'ye vermiş olduğu destekler artık zaten gizli değil. Bunu kendileri de ifade ediyorlar" diye konuşmasını sürdüren Erdoğan, "Temenni ederiz ki Rusya, bu süreçte dün yaptığımız görüşmelerin gereğini bir dayanışma içerisinde yerine getirmek suretiyle, ben dün kendilerine de ifade ettim. Esed burada bir butik Suriye kurmak istiyor. Bu butik Suriye nedir? Butik Suriye, Şam'dan başlayıp Hama, Humus ve Lazkiye'yi kapsayan ki bu da Suriye'nin yüzde 15'ine tekabül eden bir bölgedir. Bu bölgede kendine ait, arkasında belli egemen güçlerin hakim olduğu, destek verdiği bir devlet kurabilmek, bu da tabii Akdeniz'e açılan bir yapı olması hasebiyle böyle bir yapıyı kurmak, derdi bu. Buna ülkedeki güçler ne kadar müsaade edecekler? Şuanda DAİŞ'in işgal ettiği alanlar yüzde 30 35. Biz Suriye'de toprak bütünlüğünü savunuyoruz" dedi.

'Esed'in zerre kadar Suriye sevgisi varsa bırakıp gitmek durumundadır'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Suriye konusunda yaptığı açıklamaların hatırlatılması üzerine ise şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bunlar kasıtlı arayışlardır. Benim Suriye politikası ile Türkiye'nin yaklaşımı, Başbakanlığım döneminden itibaren neyse, bugün de aynıdır. Bizim söylediğimiz özellikle, burada bir DAİŞ söz konusu, diğer tarafta diğer örgütlerin yaklaşımı ortada, diğer taraftan da rejim ortada. Bu çalışmalarda, hangi ülkeler bu işin kotarılmasına girecekse, burada böyle bir çalışımayı yapacaksa bu çalışma sürecini ben ifade ediyorum. Geçiş süreci dediğim olayda odur."
Erdoğan, "Esed, eğer zerre kadar Suriye'ye sevgisi varsa, zerre kadar Suriye halkına sevgisi varsa bu işi bırakıp gitmek durumunda.

Bizim Suriye'nin içiyle herhangi bir derdimiz yok ama 911 kilometre sınırımızın olduğunu da ne Esed unutmasın ne de dünya unutmasın. 911 kilometre sınırımız var ve her an biz oradaki terör örgütlerinin tehdidi altındayız. Biz buna bir yere kadar sabrederiz. Ondan sonra sabrın da bir sınırı var" ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap