"Haşhaşiler'den kastımız cemaat değil"

AK Parti Adıyaman Milletvekili Metiner, "Biz istiyoruz ki cemaat, kendisini de sıkıntıya sokan bu paralel yapı ile arasına mesafe koysun. Haşhaşiler'den kastımız cemaat değildir, bu paralel yapıdır" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, hedeflerinde cemaatin olmadığını belirterek, "Bu kavga cemaatle hükümet arasındaki bir kavga değildir" dedi. Metiner, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, 17 Aralık operasyonunun yolsuzluk kılıfına büründürülmüş darbe girişimi olduğunu söyledi. 

HSYK'nın bu darbe girişimine açıkça "arka çıktığını" iddia eden Metiner, dünün HSYK'sı ile bugünün HSYK'sı arasında vesayet açısından hiçbir farklılık olmadığını kaydetti. Metiner, HSYK'nın bir yargı gücü olmadığını, idari bir organ olduğunu, en genel anlamda yürütmenin bir parçası olduğunu ifade etti.

Metiner, geçmişte, "yargı AK Parti'ni arka bahçesidir" diyen CHP ve MHP'nin bugün yargının tam arkasında durduğunu, dün emniyet-yargı içindeki paralel devlet unsurlarını "F tipi" diye suçlayan muhalefetin, bugün o yapının militan bir savunucusu kesildiğini ileri sürdü. Metiner, "Dün Ergenekon silahları gömüldükleri yerlerden çıkartıldığında 'emniyet içindeki F tipine mensup polisler o silahları toprağa kendileri gömdüler ve şimdi kendileri çıkartıyorlar' diyenler bugün ayakkabı kutularına ve polisin getirip koyduğu para sayma makinelerine dört elle sarılır hale geldiler. Sevsinler sizin muhalefetinizi. Dün o söylediklerinizin tümü yalan mıydı?" diye konuştu.

Adalet Bakanlığı bünyesindeki Teftiş Kurulu'nu HSYK'ya devrederek yanlış yaptıklarını ve şimdi bunu düzeltmeye çalıştıklarını belirten Metiner, "Başbakan Erdoğan'a diktatör diyorlardı, Bu nasıl bir diktatörlüktür ki bizzat kendisi tarafından atanan memurlar, kendisine kumpas kurma cesaretinde bulunabilmektedir, birkaç savcı ile emniyet müdürü kendisine meydan okuyabilmektedir? Ortaya çıkan gerçeklik şudur: Ne Başbakan diktatörmüş ne de yargı AK Parti'nin arka bahçesiymiş" ifadelerini kullandı.

Metiner, bir soru üzerine, AK Parti'nin hizmet hareketine ve cemaate yönelik hiçbir suçlamalarının olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

"Aynı idealleri paylaşan iki kardeş topluluğuz. Biz paralel yapıyı tasfiye etmeye çalışıyoruz. Cemaat, Başbakanın, 'Haşhaşiler' gibi çalıştıklarını söylediği yapıya mensup olan adamların kendi adamları olmadığını söylüyorlar. Cemaatin kendi adamları olarak görmediği bu sinsi yapıya yönelik operasyonu cemaatin kendi üstüne almasını anlamakta güçlük çekiyoruz. Bizim hedefimizde cemaat yoktur, bu kavga cemaatle hükümet arasındaki bir kavga değildir. Paralel yapının kendisini cemaat aidiyeti üzerinden yaşatmaya çalıştığı da bilinen bir olgudur. Biz istiyoruz ki cemaat, kendisini de sıkıntıya sokan bu paralel yapı ile arasına mesafe koysun. Haşhaşiler'den kastımız cemaat değildir, bu paralel yapıdır."

Metiner, darbe girişimlerinin yargılanmasını yüzyılın hukuksal yargılaması olarak değerlendirdiklerini belirterek, "Birtakım masum insanların da canı yanmış olabilir, birtakım isimler tasfiye edilmiş olabilir. Bu yüzden yeniden yargılamanın yapılmasını istiyoruz. Evet kumpas kurulmuş olabilir ama bu. Hükümete karşı bir darbe girişiminin olmadığı anlamına gelmez" diye konuştu.

Bu konularda ilginizi çekebilir