6 °C

"Hayır deyin genel affın yolu açılsın"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tunceli'de "Hayır' deyin herkese özgürce genel affın yolu açılsın" dedi.

"Hayır deyin genel affın yolu açılsın"

TUNCELİ - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Hayır' deyin barışın, kardeşliğin alın terinin, emeğin kutsallığı öne çıksın. 'Hayır' deyin, toplumsal mutabakatla, kardeşçe, doğudan batıya, güneyden kuzeye herkese özgürce genel affın yolu açılsın" dedi.

Kılıçdaroğlu, memleketi Tunceli'de Eski Kışla Meydanında düzenlenen mitingdeki konuşmasına, "Sizin Kemalinizim, size geldim" diyerek başladı.

Konuşması öncesi "Dersim seninle gurur duyuyor" şeklinde sloganlar atılan Kılıçdaroğlu, "Türkiye sizinle, Dersimle gurur duyacak" yanıtını verdi.

Başbakan'ın kendisine, "Tunceliliyim diyemiyorsun" dediğini anımsatan Kılıçdaroğlu, "Tunceli'deyim, Tunceliliyim, onur duyuyorum" karşılığını verdi.

Sözlerini, "Biz insanız, ben Tunceliliyim, ben Tekirdağlıyım, ben Hakkariliyim, Yozgatlıyım, ben insanım, insan" diye sürdüren Kılıçdaroğlu, "Şimdi kalkmış soy tartışması başlatıyor. Biz 21. yüzyılda, Türkiye'de şiddet mantığına sahip bir başbakan istemiyoruz, çekilsin o koltuğundan. Beyefendi eline pergel cetvel alıp milletin soyunu sopunu öğrenecekmiş, kimsin sen, hangi yürekle söylüyorsun bunu?" şeklinde konuştu.

Siyasette yeni bir sayfa açtıklarını, halkla beraber bir yumruk gibi ülkenin çıkarlarını koruyacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, 12 Eylülde yapılacak referandumda "hayır" oyu verilmesini istedi.

Kılıçdaroğlu, "12 Eylülde sonuçları görünce Recep Beyin Ankara'da yüzünü görmek isterim" dedi.

Tunceli'nin sancılı bir coğrafyada bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, bu coğrafyada silahların sustuğu, herkesin kardeşçe yaşadığı, anaların ağlamadığı, gözyaşının dökülmediği bir güzel coğrafyayı yaratmak için yola çıktıklarını anlattı.

Faili meçhul cinayetlere de değinen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Bize demokrasi dersi vermeye kalkan sayın Başbakan'a sormak isterim. Biz söyledik, 'yüzde 10 barajını indir, milletin iradesi parlamentoya tam yansısın' dedik, bize inanmadılar, şaka yapıyorsunuz dediler. Yasa teklifini verdik sesleri kesildi. Hani demokrattınız, hani milletin iradesinden söz ediyordun? Bir başka şey, burası da dahil, bu coğrafyada çok sayıda faili meçhul cinayetler işlendi, tüm faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması için araştırma önergesi verdik, başka verenler de vardı. Onlara da evet dedik. Recep bey ve arkadaşları faili meçhul cinayetlerin araştırılmasına karşı çıktılar 'hayır' oyu verdiler. Size şikayet ediyorum, Türkiye'ye şikayet ediyorum, onları. Tüm faili meçhul cinayetler halkın iktidarında mutlaka aydınlatılacaktır."

Özel yetkili mahkemelerin kaldırılması gerektiğini gündeme taşıdıklarını anımsatan Kılıçdaroğlu, bu mahkemelerin bir hukuk devletine yakışmadığını söyledi.

Konuşmasında Anayasa Değişikliğine de değinen Kılıçdaroğlu, hükümetin değişiklikte "Kenan Evren'in bile cesaret edemediği" bir çok düzenlemeyi getirdiğini savundu.

"Şeytan ayrıntıda gizlidir" diyen Kılıçdaroğlu, "CHP iktidarı ile her düşüncenin özgürce dile getirildiği, korkunun egemen olmadığı bir toplumu hep beraber yaratacağız, umudum sizsiniz, size güveniyorum" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, "Tunceli, sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en güzel coğrafyası, Munzur'u akar haşindir ve hırçındır Munzur'u, içinde alabalıklar vardır, biz biliriz Munzur'u, Munzur'un üzerine baraj kurup, onu ranta dönüştüren zihniyete hep beraber karşı çıkacağız" dedi.

Önce halk zenginleşecek

Siyasette yola çıkarken, halka asla ve asla yalan söylemeyeceklerini, halkın çıkarlarını sonuna kadar koruyacaklarını söylediklerini belirten Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Onun için önce halk zenginleşecek, siyaseten zenginleşmek bize haram olsun dedik. Ve biz yola çıkarken, haramilerin iktidarını ürküttük, panik içindeler, korkuyorlar, saldırıyorlar, ağızlarını bozuyorlar, terbiyemizi bozmayacağız, halka güveneceğiz. Recep Beylerin düzenini yıkıp halkın düzenini kuracağız."

Üniversitelerin özgür olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, "Üniversitelerin konuşmadığı bir ülkede demokrasiden, özgürlükten söz edilir mi? Demokrasi ve özgürlük bir toplumun nefes alma hortumlarıdır, oradan nefes alacağız. Oradan nefes alırken, bütün Türkiye'nin özgürce yaşayacağı bir anayasası halkın iktidarında yapmaya söz veriyoruz. O anayasa Recep Beyin anayasası gibi olmayacak, o anayasada yargı bağımsızlığı olacak. O anayasada hırsızın uğursuzun saklandığı yer olan TBMM'de dokunulmazlıklar olmayacak, saygın bir anayasa olacak, hayali ihracatçısı, ihaleye fesat karıştıranı parlamentoda olmayacak" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, oluşturacakları yeni anayasada YÖK'ün de olmayacağını bildirdi.

Genel affın yolu açılsın

Hedeflerini hayallerini gerçekleştirmek için vatandaşa geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Size gönül bağı ile bağlıyım, size umut bağı ile bağlıyım. Destek verin, 12 Eylül anayasasına, 12 Eylülde 'hayır' deyin, Türkiye'nin önünü açılsın, değişimin, demokrasinin önü açılsın, 'hayır' deyin haramilerin iktidarını yıkın. Halkın iktidarını kuralım. 'Hayır' deyin barışın, kardeşliğin alın terinin emeğin kutsallığı öne çıksın. 'Hayır' deyin, toplumsal mutabakatla, kardeşçe, doğudan batıya, güneyden kuzeye herkese özgürce genel affın yolu açılsın. Biz samimi söylüyoruz, içten söylüyoruz, Recep Bey gibi camdan konuşmuyoruz, candan konuşuyoruz, barışın kardeşliğin adresi CHP olacaktır."

Kardeş kavgasının olmadığı, huzurlu bir Türkiye'yi yaratmak istediklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Herkesin işinin aşının olduğu Türkiye'yi yaratmak istiyoruz, bunun için geldim, destek istiyorum, destek verin Türkiye'nin kaderini değiştirelim" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, "Başbakan Kemal" şeklinde atılan sloganlara yönelik de "Başbakanlık benim değil sizin elinizde. Süleyman sizsiniz mühür sizin elinizde, o mührü adaletten doğruluktan yana kullanın, size onurla hizmet etmek benim boynumun borcu olacak" dedi.

Türkiye'nin 8 yıldır AK Parti iktidarıyla yönetildiğini ve Türkiye'de bir korkunun hakim olduğunu ileri süren Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında bu korkuyu yıkacaklarını söyledi.

AKP'nin iki gövdesi

CHP iktidarında terörü bitireceklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, kardeşliği egemen kılacaklarını kaydetti.

Toplumun her kesimini kucaklayacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, "AKP'nin iki gövdesi var, biri siyasi, diğeri mali. Siyasi gövdesi Ankara'da, mali gövdesi İstanbul'da. Oradan hortumlanıyor, iki gövdenin içine de kurt düştü. İkisini de silkeliyoruz, biz gövdesini silkeliyoruz, siz de dallarını silkeleyin" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından daha önce CHP'li olan ve partiden istifa eden bazı belediye başkanları ile eski milletvekillerine rozetlerini taktı.

Kılıçdaroğlu'nun kente girişinde, ağabeyi Yusuf Ziya Kılıçdaroğlu ile 2 kız kardeşi de parti otobüse bindi.

Kılıçdaroğlu miting meydanına giderken, "Tunceli'nin öz evladı, "Dersim'in onuru bugün memleketinde" şeklinde anonsa yapılırken, Kılıçdaroğlu otobüsten inerek, miting meydanına giden yolun bir bölümünü yürüyerek gitti. Kılıçdaroğlu, kalabalık nedeniyle güçlükle ilerledi.

Kılıçdaroğlu, mitingin ardından meydanın yakınındaki Şaroğlu Otele geçerek, burada bir süre dinlendi ve kardeşleri ile görüştü.

Kılıçdaroğlu, Tunceli öncesi Karakoçan ilçesinde de vatandaşlara hitap etti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.