7 °C

"Hedefimiz 100 milyon yolcu"

'Airport Exchange 2010'un açılışında konuşan TAV İcra Kurulu Başkanı Şener, 10 yıllık hedeflari hakkında bilgi verdi.

"Hedefimiz 100 milyon yolcu"

İSTANBUL - TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, TAV'ın 10. yılını kutladıklarını belirterek, "10 yılda 10 havaalanını işletme hedefimize ulaştık. Önümüzdeki 10 yıldaki hedefimiz ise hava trafiğimizi 40 milyon yolcudan 100 milyon yolcuya çıkarmaktır" dedi

Dünya havacılık sektörü temsilcilerinin en önemli ortak platformu olan Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI), "Airport Exchange 2010" ile TAV Havalimanları ev sahipliğinde İstanbul'da bir araya geldi.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda ACI Avrupa ve ACI Asya-Pasifik işbirliği ile gerçekleştirilen etkinliğin açılışında konuşan Sani Şener, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda TAV ve Türk Hava Yolları'nın başarılı ortaklığının bir sonucu olarak önemli bir büyüme gerçekleştiğini vurgulayarak, bu ortaklığın, Türk havalimanlarının tüm uçuşlarını düzenleyen yer hizmetleri şirketi Turkish Ground Services'in yüzde 50-50 müşterek girişimle kurulmasıyla daha da güçlendirildiğini belirtti.

Türkiye'nin, sektörde en fazla büyüyen pazarların başında geldiğini, havalimanlarında yapılan önemli gelişmelerden sonra havacılık sektörünün kapasitesinin, havayolu taleplerine ve ekonomik büyüme planlarına cevap verebilecek şekilde genişlediğini dile getiren Şener, şöyle konuştu:

"THY'nin 42 uçaklık filosu 144'e yükselmiş ve yakın gelecekte de bu sayı 189'a çıkacaktır. 2002 yılında 33 milyon olan yolcu sayısı ise 2010 yılında tüm Türkiye çapında 100 milyona yükselmiştir. Bu yıl TAV'ın 10. yılı. 10 yılda 10 havaalanını işletme hedefimize ulaştık. Önümüzdeki 10 yıldaki hedefimiz ise hava trafiğimizi 40 milyon yolcudan 100 milyon yolcuya çıkarmaktır. TAV'ın faaliyet motoru havalimanlarıdır. Biz yeni ortaya çıkan bir pazar firmasının başarı öyküsünü yazdık. Gelişmekte olan ekonomilerden gelen firmalar yükseldi ve sektörün eski oyuncularını zorladı."

Sani Şener, ACI'nın dünyadaki havaalanlarının sesi olduğunu belirterek, ACI'nın 179 ülkeden 575 üyesiyle 5 milyardan fazla yolcuyu ve 77 milyon uçuşu düzenlediğini, ACI'nın endüstride diyalog için mükemmel bir platform görevi gördüğünü kaydetti.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal da, dünyada hava trafiğinde düşüş yaşanırken Türkiye'nin uçak trafiğinde ve yolcu sayısında büyük bir artış sağlandığını belirterek, "Türkiye hava trafiği 2009 yılında hizmet verdiği 1 milyon 66 bin 553 trafik ile yüzde 5,4 artış kaydetmiştir. 2010 yılı Ağustos sonu itibariyle artış oranı yüzde 15'tir" şeklinde konuştu.

Airport Exchange 2010

Etkinlik kapsamında sektör otoriteleri, "Havalimanı operasyonları", "Havalimanı gelişimi ve çevre", "Ekonomi ve pazar düzenlemeleri", "Güvenlik", "Bilişimde kolaylaştırıcı çözümler ve kullanıcı hizmetleri" olarak beş ana konuda düzenlenecek konferanslara katılacak. Fuar alanında da uluslararası 32 kuruluşun stantlarının bulunacağı Airport Exchange 2010 yarın sona erecek.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.