22 °C

"Hem etik hem de yasal olarak yanlış"

CHP, Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu'nun yemin töreninin ertelenmesi için TBMM Başkanlığı'na başvurdu.

"Hem etik hem de yasal olarak yanlış"

 

ANKARA - CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu'nun yemin töreninin ertelenmesi için TBMM Başkanlığı'na başvurdu.
 
Kart, başvuru dilekçesinde, Ömeroğlu'na yönelik hem etik hem de yasal anlamda seçilebilirlik yönünden ciddi iddiaların bulunduğunu öne sürdü.
 
Seçilebilirlik şartları yönünden TBMM'nin ilgili Karma Komisyonu'nun incelemesinden sonra iddiaların belli ölçüde açıklık kazanacağını belirten Kart, TBMM Başkanlığı'nın kendi bünyesindeki prosedürün tamamlanmasını beklemesinin yerinde olacağını savundu.
 
CHP Ankara Milletvekili Levent Gök de 4 kamu denetçisine ilişkin TBMM Dilekçe Komisyonu ile İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'ndan oluşan Karma Komisyon'a yazılı başvuruda bulundu.
 
Gök başvuruda, kamu denetçilerinden Mehmet Elkatmış'ın 14 Ocak 1947, Muhittin Mıhçak'ın ise 30 Eylül 1945 doğumlu olup 65 yaşını doldurduklarından dolayı seçilme yeterliliğine sahip olmadıklarını iddia etti.
 
Elkatmış'ın, AK Parti kurucu üyesi, Zekeriya Aslan'ın 23. Dönem AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili ve parti üyesi, Serpil Çakın'ın ise AK Parti Kadın Kolları MYK üyesi olduğunu ifade eden Gök, "Siyasi parti üyesi olmaları nedeniyle de seçilme yeterliliğine sahip değildirler" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap