"Herhangi bir af söz konusu değil"

Devlet Bakanı Yılmaz, Torba Tasarısı'nın borçlarını ve vergilerini ödeyen vatandaşların cezalandırılması anlamına gelmediğini belirtti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

NİĞDE - Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, "Torba Tasarı" olarak adlandırılan bazı kanunlarda değişiklik öngören yasa tasarısındaki düzenlemelerde herhangi bir affın söz konusu olmadığını, düzenlemenin, borçlarını ve vergilerini ödeyen vatandaşların cezalandırılması anlamına gelmediğini belirtti.

Gazetecilerin torba tasarıya ilişkin sorularını yanıtlayan Yılmaz, bir çok alanda düzenleme içeren bu yasanın, işletmelerin ödeme kolaylığı elde etmesini ve vatandaşların rahatlamasını sağlayan düzenlemeler içerdiğini bildirdi.

Yılmaz, şunları söyledi:

"Tabi, burada bir af söz konusu değil. Geçmişte ödenmemiş birtakım cezalar ve borçların enflasyon oranıyla yapılandırılması ve taksitlendirilmesiyle ödeme kolaylığı getiren bir düzenleme. Dolayısıyla borçlarını, vergilerini ödeyen vatandaşlarımızı cezalandıran bir mahiyette değil ama bir şekilde sıkıntı yaşamış, ödeme yapamamış, bu yüzden yüksek ceza ve faizlerle karşılaşmış vatandaşlarımızı ve işletmelerimizi rahatlatan bir düzenleme. Özellikle kriz sonrası dönemde daha da bir rahatlama sağlayacağını düşünüyoruz. Mecliste epey müzakere edildi, alt ve üst komisyonlarda çalışmalar bitti. Önümüzdeki hafta Meclis tatilde, ondan sonraki hafta Genel Kurulda ele alınacak. Yasalaştığı zaman insanımızda ekonomik açıdan rahatlama sağlayacak. Kamuda bize de ilave gelirler sağlamış olacak.

Gerek merkezi idare, gerekse belediyelerimiz bundan payını alacak. Tahsilat imkanı artacak. Buradan gelecek gelirle de yine insanımıza hizmet edeceğiz. Biz buradan gelecek gelirleri bütçeye yazmadık. Ne kadar gelir elde edeceğimiz belli olmadığı için, son halini Meclis verecek ve bu nedenle kapsamı tam olarak net olmadığı için bütçede yer vermedik. Yasa çıktıktan sonra da kısmen borçlarımızı azaltmada, kısmen sosyal harcamalarda ve kamu yatırımlarında kullanacağız. Bunlar bir seferlik elde edilen gelirler. Harcama olarak da tek seferlik harcamalara tahsis etmek de daha anlamlı. İnşallah, bu sayede kamu yatırımlarına ek ödenek tahsis etmemiz mümkün olabilecek."

 

Bu konularda ilginizi çekebilir