5 °C

"HGS cezalarının affı söz konusu değil"

Bakan Yıldırım, HGS'yle ilgili cezaların kaldırılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

"HGS cezalarının affı söz konusu değil"

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, HGS'yle ilgili yapılacak düzenlemeyle cezaların affedilmesi ve kaldırılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen'in sorularını yanıtlayan Bakan Yıldırım, HGS cezalarıyla ilgili düzenleme hakkında şöyle konuştu: "2015 Nisan'ında cezalarla ilgili kanunda değişiklik yapıldı. O tarihten önce geçişlerde en uzak mesafeye ceza 10 kattı. O düzeltildi ama Nisan 2015'ten sonraki uygulama. Geriye de işlemesi lazım. Bu değişiklikle cezalar geçtiği mesafeye göre kesilecek. Yüksek gibi gözüken cezaların birçoğu önemli ölçüde rahatlayacak. Cezaların tamamen affedilmesi, kaldırılması diye bir şey söz konusu değil."

''3. köprü temmuz-ağustos gibi hazır"

Projelerle ilgili bilgilendirme de yapan Yıldırım, temmuz-Ağustos gibi 3. köprünün hazır hale geleceğini belirtti. Bakan, "3. köprü aslında önümüzdeki mayıs gibi bitiyor ancak devam eden yollar var 115 kilometre bağlantı yolları ile 225 kilometreyi buluyor bunlar tamamen bittikten sonra açalım diye bir karar aldık. Dolayısıyla Temmuz-Ağustos gibi açılışa hazır hale gelecek" dedi.

Binali Yıldırım, Kanal İstanbul projesinin ve hazırlık çalışmalarının bu yıl hızlanacağını ifade etti. Projenin yıl sonuna kadar ihalesinin yapılması planlanıyor.

3. havalimanı da tüm hızıyla devam ettiğini belirten Yıldırım, "Biliyorsunuz bu dünyanın en büyük havalimanı birinci etabı 26 Şubat 2018'de açılmış olacak. Ondan sonra iki etabı daha var. Onlar da alınacak. Bittiğinde 150 milyon dünyanın en büyük havalimanı olacak" ifadelerine yer verdi.

"4.5G'de operatörlerin ortak hareket etmesine olumlu bakıyoruz"

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım iletişim sektöründe 4.5G teknolojisine geçiş aşamasında operatörlerin ortak hareket etmesine ve beraber altyapı yatırımı yapmasına olumlu baktıklarını söyledi.

Yıldırım, konuyla ilgili soru üzerine, "Beraber yatırım yapmalarına olumlu bakıyoruz ama iş başa gelince ortak hareket etmeye karar veriyorlar, bu da kolay olmuyor.. Baştan hepsi ayrı ayrı altyapı yatırımları yaptıkları için zorluk mevcut ama zararın neresinden dönülse de kârdır. Ben destekliyorum bunu, zaten ayrı yatırım kaynak israfı" diye konuştu.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.