"Kadıköy'de denize girmeyin" uyarısı

Atık suyun denize yayıldığını, koli basili oranının, olması gereken seviyenin oldukça üzerinde bulunduğunu belirten Kadıköy Belediyesi vatandaşlara denize girilmemesi uyarısı yaptı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Kadıköy Belediyesi, Kurbağalıdere ıslah çalışmaları sırasında kanalizasyon borularının kesilmesiyle dereye akan atık suyun denize yayıldığını, koli basili oranının, olması gereken seviyenin oldukça üzerinde bulunduğunu açıklayarak, denize girilmemesi uyarısı yaptı.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 yıldır ıslahı yapılan Kurbağalıdere'nin kötü kokular yaydığı ve sel baskınlarına yol açtığı kaydedilerek, sorunlara, dereye akan atık suların denize yayılmasının eklendiği bildirildi.

Dereden denize karışan kanalizasyon suyunun insan sağlığını ciddi boyutlarda tehdit ettiğine işaret edilen açıklamada, yapılan tahlillere göre özellikle Kalamış Koyu'nda görülen koli basili oranının, olması gereken seviyenin oldukça üzerinde bulunduğu belirtildi.

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu da 3,2 kilometre uzunluktaki derede ıslah çalışmalarının tamamlanmamasının ilçe için tehdit oluşturduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"Dereye hiçbir şekilde kanalizasyonun akmaması gerekiyor. Bu proje sıkı bir çalışmayla istenirse 4-5 ayda bitirilir. Ciddi bir teknoloji de gerektirmiyor. Yeteri kadar ilgi gösterilmiyor. Büyükşehir yöneticileri gelip bir baksalar, kendileri de olayın ciddiyetine varırlar. Ciddi bir yaşamsal risk altındayız. Nisan ayından beri 3 kez su baskını oldu. Evler ve iş yerleri su altında kaldı. Her yağmur yağışında aynı sorun yaşanıyor." 

Derenin ıslahıyla ilgili düzenli bir çalışma yapılması gerektiğini belirten Nuhoğlu, sorunun giderilmesi için Kadıköy Belediyesi olarak ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını vurguladı. 

Nuhoğlu, düzenli olarak denizden numune alıp tahlil yaptırdıklarını, üç ayrı noktadan örnek alıp yaptırdıkları tahlil sonuçlarını pazartesi günü alacaklarını ifade ederek, şu bilgileri verdi:

"Aslında tahlil yapmaya bile gerek yok. Kanalizasyon suyunun çok ciddi bir kirlilik yaratacağı ortada. Daha önceki dönemlerde kirlilik bu derece yüksek değildi. Ama bu derenin bu şekilde akmasından sonra değerler çok yükseldi. Özellikle Kalamış Koyu'nda, marinanın olduğu kısımda kirlilik oranı çok yüksek çıkıyor. Denizdeki bakteriler, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Kadıköylülerden özellikle rica ediyorum, lütfen denize girmesinler."

Bu konularda ilginizi çekebilir