6 °C

"Krizin etkileri azalsa da kritik süreçteyiz"

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Türkiye'yi etkileyen küresel kriz ortamını değerlendirdi.

"Krizin etkileri azalsa da kritik süreçteyiz"

İSTANBUL - Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, "Bugün krizin etkilerinin azalmaya başladığı bir döneme girmiş olsak da, bundan sonraki sürecin de en az son iki yıldır yaşadığımız süreç kadar kritik önem taşıdığı gerçeği ile karşı karşıyayız" dedi.

Arçelik'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, Arçelik, 55. yılında Türkiye'nin dört bir yanından gelen yetkili satıcıları ile bir araya geldi.

İstanbul'da gerçekleştirilen ve 1.300 yetkili satıcının hazır bulunduğu Arçelik Yetkili Satıcılar Toplantısı'na Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Aka Gündüz Özdemir ve Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Levent Çakıroğlu katıldı.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç burada yaptığı konuşmada, Türkiye'yi etkileyen küresel kriz ortamını değerlendirdi.

Dünya ekonomisinin 2008 Ekim ayından itibaren büyük bir finansal türbülansa girdiğini ifade eden Koç, bu türbülansın etkilerinin 2009 yılında da tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kendisini hissettirdiğini belirtti.

Mustafa Koç, "Bugün krizin etkilerinin azalmaya başladığı bir döneme girmiş olsak da, bundan sonraki sürecin de en az son iki yıldır yaşadığımız süreç kadar kritik önem taşıdığı gerçeği ile karşı karşıyayız" dedi.

Koç, fakat izafi olarak baktıklarında Türkiye'nin Kıta Avrupa'sına, İngiltere'ye ve Amerika'ya göre daha az etkilendiğini ifade etti.

Bu sıkıntılı sürecin tüm ekonomik aktörler için aslında içinde pek çok dersler barındırdığına değinen Koç, şunları kaydetti:

"Bu süreç, bize dünyadaki ekonomik dengelerdeki değişimin Türkiye lehine çok iyi analiz edilmesi gerekliliğini ortaya koydu. Dünyanın ve Türkiye'nin içinden geçtiği bu zorlu ortama rağmen, gururla ifade etmeliyim ki, Koç Topluluğu olarak dünyadaki gelişmeleri iyi takip etmemizin, tüm iş ortaklarımız, bayilerimiz ve çalışanlarımızla el ele vermenin faydasını gördük."

2001 krizinden sonra sıkıntıları ihracat pazarıyla geçiştirme imkanına sahip olduklarını belirten Koç, "Ama bu sefer hem içeride hem de dışarıda sorunlar yaşandığı için çok ciddi önlemler almak zorunda kaldık. Kredilerimizi kıstık ve harcamalarımızı çok yakından takip ettik. Daha sonra Nisan ayından 30 Ekim'e kadar olan vergi indirimi de satışların normale dönmesine yol açtı" dedi.

Dayanıklı tüketim sektörünün, Koç Topluluğu'nun odaklanma stratejisinin gereği olarak belirlediği dört ana iş kolundan biri olduğunu ifade eden Mustafa Koç, dayanıklı tüketim sektörünün lider kuruluşu Arçelik'in Koç Topluluğu'nun geçmişten bugüne devam eden büyüme koşusunun öncü ve dinamik aktörlerinden biri olmaya devam ettiğini, bu başarının elde edilmesinde Türkiye'nin dört bir yanındaki yetkili satıcıların büyük emeği ve katkısı olduğunu belirtti.

"Sektörde 1. ve 2. konumdayız"

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Aka Gündüz Özdemir de dayanıklı tüketim sektöründeki varlıklarının yıllardır kararlılıkla, disiplinle uygulanmış doğru stratejiler ve takım çalışması ile kazanıldığını, bu başarılara birlikte ortaya koydukları üstün gayretlerle ulaştıklarını vurguladı.

Özdemir, "Dünyada başarısı kalıcı olmuş şirketlerin, yerelde mükemmeli yakalamış ve küresel stratejik yaklaşımlarını da doğru tespit etmiş oldukları görülür" dedi.

Arçelik A.Ş'nin, yurt içinde iki markasıyla sektörde 1. ve 2. konumunu yıllardır korumaya devam ettiğini ve yurt dışında da önemli ölçüde organik olarak hızlı büyüme sürecini sürdürdüğünü ifade eden Özdemir, şunları kaydetti:

"Geçmişten gelen köklü iş kültürümüz, bizim zor zamanlarda rotamızda kalmamızı ve ilerlememizi sağlıyor ve sağlayacaktır. Önümüzdeki yeni dönemde de kaliteli ve dünya standartlarındaki ürünlerimizi, etkin pazarlama stratejileri ile en iyi şekilde tüketicilerimize sunmaya devam edeceğiz. Birlikte yarattığımız bu sinerji ile, gücümüze güç katmakta olduğumuzu özellikle vurgulamak isterim."

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap