8 °C

"Özürlülerin sosyal hakları gasp edildi"

DSP'li Türker, ''Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Yönetmeliği'' ile ilgili eleştirilerde bulundu

"Özürlülerin sosyal hakları gasp edildi"

ANKARA - DSP Genel Sekreteri Masum Türker, AKP iktidarı döneminde yapılan yönetmelik değişiklikleriyle özürlülerin sosyal haklarının gasp edildiğini ifade etti. 

Görme Özürlüler Derneği Başkanı Bülent Kelleci, Türker'i, DSP Genel Merkezi'nde ziyaret etti. AKP iktidarı döneminde, özürlülerin sosyal haklarının, yönetmeliklerle gasp edildiğini savunan Türker, 2006 yılında yürürlüğe giren ''Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Yönetmeliği'' ile ilgili eleştirilerde bulundu. 

Bu yönetmelik ile özrüne göre Sağlık Kurulu Raporu almak isteyenlerin zora sokulduğunu kaydeden Türker, özürlülük derecesi hesaplama kriterlerinin değiştiğine de dikkat çekti. Yüksek derecede özürlü olanların, yeni yönetmelikteki formüllerle yapılan hesaplamalar sonucu, düşük derecede özürlü çıkarıldığını kaydeden Türker, yeni hesaplama yöntemi yüzünden, kayıtlı bulunan özürlü sayısının da rakamlarda azalmış göründüğünü söyledi. Türker, ''Hükümet bu aldatmacadan vazgeçsin. Emeklilik haklarında sorunlar çıkıyor. Özürlü kriterlerini değiştirerek sorunu azalmış gösteriyorlar ama, herkes biliyor ki, deve kuşu başını kuma gömse de gövdesi dışarıdadır. Herkes onu görür. Özürlüleri matematiksel yollarla yok saymak, insan haklarına aykırıdır'' dedi. 

Kelleci de Türkiye'nin, Birleşmiş Milletler Sakat Hakları Sözleşmesi'ni imzaladığını ancak sözleşmenin TBMM Genel Kurulu'nda onaylanmadığı için yürürlüğe girmediğini belirtti. Kelleci, 2006 yılında hazırlanan bir yönetmelikle de özürlülerin haklarının kısıtlandığını söyledi. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap