21 °C

"Sedat Simavi Edebiyat Ödülü"nün sahibini buldu

"Sedat Simavi Edebiyat Ödülü"nün sahibini buldu

 

 
 
İSTANBUL - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) kurucu başkanı Sedat Simavi adına verilen "Sedat Simavi Edebiyat Ödülü"nün bu yılki sahibi, Ahmet Cemal oldu.
 
Sedat Semavi adına 36 yıldan bu yana sürdürülen ödüllerin, bu yılki sahipleri açıklandı. "Sedat Simavi 2012 Edebiyat Ödülü"ne Ahmet Cemal layık görüldü.
 
Ahmet Cemal kimdir?
 
Ahmet Cemal, 1942'de doğdu. Sankt Georg Avusturya Lisesi'ni ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitiren Cemal, aynı fakültede bir süre asistanlık yaptı. İstanbul'daki Avusturya Kültür Ofisi'nde basın danışmanı olarak çalışan Cemal, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde çeviri dersleri verdi.
 
Yeni Ufuklar, Varlık, Yazko Edebiyat, Gergedan, Argos ve Milliyet Sanat dergilerinde yazan, Yazko Çeviri Dergisi'ni kuran ve yöneten Cemal, Anadolu Üniversitesi'nde 19 yıl süreyle lisans ve lisansüstü düzeyinde olmak üzere, İletişim Bilimleri Fakültesi'nde Sanat Tarihi, Estetik, Kültür Tarihi, Metin Yazımı ve Metin Çözümleme; Güzel Sanatlar Fakültesi'nde Temel Sanat Kavramları; Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nde Dünya Tiyatro Tarihi, Çağdaş Tiyatro ve Tiyatro Estetiği dersleri verdi.
 
İstanbul Üniversitesi ile Mimar Sinan Üniversitesi'nin Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümlerinde Dünya Tiyatro Tarihi ve Tiyatro Edebiyatı; Bahçeşehir Üniversitesi'nde 5 yıl boyunca Antikçağ'dan Günümüze Eleştirel Düşüncenin Tarihi, Edebiyat ve Eleştirel Düşünce ve Estetik ve Temel Sanat Kavramları derslerini veren Cemal, Ingeborg Bachmann, Walter Benjamin, Bertolt Brecht, Hermann Broch, Elias Canetti, Paul Celan, Ernst Fischer, Friedrich Hölderlin, E.H. Gombrich, Franz Kafka, Heinrich von Kleist, Georg Lukacs, E.M. Remarque, Robert Musil, Friedrich Nietzsche, Novalis, Rainer M. Rilke, Anna Seghers, Manes Sperber ve Stefan Zweig'ın çeşitli eserlerini Türkçe'ye çevirdi.
 
Ahmet Cemal'in deneme ve makaleleri Yaşamdan Çevirdiklerim, Odak Noktasında Yaşananlar, Şeref Bey Artık Burada Yaşamıyor, Bizi Yaşatanlar ve Öldürenler, Aradığımız Tiyatro, Oynamak Varken, Sanat Üzerine Denemeler ve İnsana Dönmek başlığı altında kitaplaştı; şiirleri Geçmiş Bir Dua Kitabından adıyla çıktı. Cemal'in, Kıyıda Yaşamak adlı bir romanı ve Dokunmak adlı öykü kitabı bulunuyor.
 
Cemal'e 1988 yılında Türk kültürüne yaptığı hizmetler dolayısıyla Anadolu Üniversitesi Senatosu tarafından fahri doktor unvanı verildi. Avusturya Cumhurbaşkanı tarafından 2010 yılında Avusturya Altın Yüksek Liyakat Nişanı ile onurlandırılan Ahmet Cemal, aynı yıl, Türkiye Cumhuriyeti ve Federal Almanya Cumhuriyeti tarafından ilk kez düzenlenen Tarabya Çeviri Ödülleri çerçevesinde, Almanca'dan Türkçe'ye çeviri dalında büyük ödüle layık görüldü.
Halen İstanbul'daki Ümit Çırak Modern Oyunculuk Teknikleri Atölyesi'nde "Düşünceden İmgeye Sanat Eserinin Oluşumuna Eleştirel Bakış" adı altında kuramsal dersler veren Ahmet Cemal, aynı zamanda Cumhuriyet gazetesinde köşe yazarı.
 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap