"Soruşturmaya müdahale edilecek"

CHP'li Haluk Koç, "Soruşturma konuları ile ilgili olarak Başbakanın özel talimatı ile Adalet Bakanının bazı bilgi ve belgelere müdahale edeceği bilgisi bizlere ulaşmıştır" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA  - CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, "Soruşturma konuları ile ilgili olarak Başbakanın özel talimatı ile Adalet Bakanının bazı bilgi ve belgelere müdahale edeceği bilgisi bizlere ulaşmıştır" dedi. 

Koç, CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  

Yürütülmekte olan yolsuzluk soruşturması ve operasyonuna ilişkin bazı duyum ve bilgileri iletmek istediğini belirten Koç, "Soruşturma konuları ile ilgili olarak Başbakanın özel talimatı ile Adalet Bakanının bazı bilgi ve belgelere müdahale edeceği bilgisi bizlere ulaşmıştır. Yürütülen ve her türlü iktidar baskısı ile karartılmaya çalışılan büyük yolsuzluk ve rüşvet olayları çerçevesinde Başbakana ve oğluna ulaşabilecek bazı belge, ifade ve ilişkilerin deşifre edilmesi ihtimaline karşı, Başbakanın özel gayretler içine girdiği duyumlarımız arasındadır" dedi. 

Koç, Adalet Bakanının Başbakanın bilgisi, yönlendirmesi ve görevlendirmesi ile harekete geçmesinin soruşturmanın sağlıklı bir zeminde yürümesini engelleyeceğini belirterek, şunları söyledi: 

"Buradan Sayın Bakana açık, anlaşılabilir, tevil edilemeyecek bir çağrıyı kamuoyu huzurunda yapıyorum: Sakın bu tür bir gayret içinde olup, iktidar gücünü, yolsuzlukları kapatmak, örtmek için kullanmayın. Polisleri görevden aldınız. Anayasaya, savcılara müdahale ediyorsunuz. CMUK'a açıkça aykırı bir şekilde, yönetmelik değişikliğine giderek soruşturmalarda, hırsıza önceden haber vermenin yolunu açtınız. Şimdi dosyaların içeriğine müdahale etme ve karartma aşamasına geldiniz. Böylesi bir girişim Yüce Divanlık bir suçtur ve bu büyük rüşvet dosyasını imha girişimidir." 

"Başbakanın panik içinde meydan meydan bağırması, konuyu saptırmaya çalışması, pisliğin, rüşvetin kendisine ve birinci derecede yakınlarına ulaşmasını engellemeye çalışmasından kaynaklandığı açıktır" ifadesini kullanan Koç, şöyle konuştu: 

"Uyarıyoruz. Herkesin dikkatini çekiyoruz. Bu dosyaların içeriğine ahlaksız girişimlerle müdahale edilmesin. Buna kimse yeltenmesin. Adalet Bakanı sakın ha sakın böylesi bir girişimin tetikçisi olmasın. Unutmayın, şunu çok iyi anlayın: Bu rezilliğin, kepazeliğin, hesabını öbür dünyaya bırakmayacağız. Yediğiniz haramları fitil fitil burnunuzdan getireceğiz." 

Bu konularda ilginizi çekebilir