4 °C

"Tek istediğim harama ortak olmayın"

Elazığ'da halka hitap eden CHP lideri Kılıçdaroğlu, herkesin istediği siyasi partiye oy verebileceğini belirterek vatandaşların ellerini vicdanlarına koyup oy vermelerini istedi

"Tek istediğim harama ortak olmayın"

ELAZIĞ - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Sandığa gideceksiniz, hangi partiye oy verirseniz verin, tek istediğim harama ortak olmayın, tüyü bitmemiş yetim hakkı yiyene ortak olmayın" dedi.

Kılıçdaroğlu, Elazığ'ın Kovancılar ilçesinde halka hitap etti. İnsana hizmet etmeyi her zaman en büyük görev olarak bildiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, siyasete girdiği gün mal varlığını kendisinin ve CHP'nin internet sitesine koyduğunu, kazandığı her kuruşun alın terinin karşılığı olduğunu belirtti.

Hiçbir zaman yolsuzluklara göz yummadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Harama ortak olmadım, helalden yana oldum. Siyaseti de böyle yaptım. Rahmetli babam 'sen doğru dur, eğri belasını bulur' derdi. Doğruluktan ayrılmadım. Gün geldi çok güzel şeyler yaptık. 'Cumhuriyet Halk Partisi, Sivas'ın ötesine gidemez' derlerdi. Her tarafa gidiyorum. İlk gelişimde Kovancılar'da bir kardeşimiz bana yumurta attı. Hemen yanına gittim, hiçbir zaman onu suçlamadım ve suçlamak istemem. 'Onun demokratik hakkıdır, varsın o da bana yumurta atsın, canı sağolsun' dedim. Çünkü ben vatandaşımı seviyorum, insanımı seviyorum, insanlarımdan yanayım" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, herkesin istediği siyasi partiye oy verebileceğini belirterek, şunları söyledi:

"Oyunuzu kullanırken dikkatli olun, elinizi vicdanınıza koyun ve oyumuzu, tercihimizi öyle kullanalım. Yalancıdan siyasetçi olmaz. Yalancı, halkı kandıran adamdan siyasetçi olmaz. Vatandaşa 'siyasetçiye güveniyor musun' diye sorduğumuzda; 'hayır güvenmiyoruz, bize yalan söylediler.'... O zaman yalan söylemeyenden, doğruyu söyleyenden yana tavır koymanız lazım. 'Bu ülke güzel bir ülke mi?' Evet. 'Huzur içinde yaşayacak mıyız?' Evet. Zengin bir ülkeyiz. Beritan aşiretinin bu bölgede ne kadar önemli olduğunu çocukluğumdan beri biliyorum. Beritan aşiretinin önündeki engeli kaldırın, bırakın Ortadoğu'yu vallahi Avrupa'yı doyurur ama engel getiriyorsunuz, yaylalara el koyuyorsunuz. Hayvancılık yapmasına engel oluyorsunuz, köylünün alın terinin karşılığını almasına engel oluyorsunuz. Namus sözü, ben hiçbir zaman Avrupa'dan saman, canlı koyun ithal etmeyeceğim. Ülkemizde yok mu?"

Alandaki vatandaşlara seslenen CHP lideri Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Sandığa gideceksiniz, hangi partiye oy verirseniz verin, tek istediğim harama ortak olmayın, tüyü bitmemiş yetim hakkı yiyene ortak olmayın. Bakın 'ben mal varlığımı açıkladım' dedim. Bu ülkeyi yöneten zat, mal varlığını açıklıyor mu? 'Yırtık ayakkabıyla siyasete girdim' diyordu, eyvallah. Peki kardeşim yırtık ayakkabıyla siyasete girdiysen bu milyon dolarlar ne? Bu milyar dolarlar ne? Çocuğumun evinde 1 milyar dolar nakit para yok. Benim genel başkan yardımcılarımın evinde 1 milyar dolar nakit para yok. Ertesi gün dağıt dağıt 30 milyon avro kaldı, böyle bir para da yok. Nasıl para var, alın teriyle kazandığım para var. Varsa param zaten bankada, niye evde saklayayım."  

Kemal Kılıçdaroğlu, 25 yıldır başörtüsü üzerinden siyaset yapıldığını iddia ederek, "Kadının ister başı açık olsun, ister kapalı olsun. Bütün kadınların başımın üstünde yeri var. Kadınlar daha fazla siyasete girsin istiyoruz. Bu dönemde 53 kadın belediye başkan adayımız var. Hiçbir partide olmadığı kadar. İki belediye başkan adayımızın başı kapalı. Birisi Kovancılar'da birisi Afyon'da. Biri doğuda biri batıda. İnşallah, güneyde de kuzeyde de olacak. İnşallah, Türkiye'nin her tarafında kadınlar belediye başkan adayı olacak" diye konuştu.

"Barış süreci kimsenin tekelinde değil"

Elazığ'dan sonra memleketi Tunceli'de düzenlenen mitingde halka hitap eden Kılıçdaroğlu, hiç kimsenin ölmesini istemediklerini vurgulayıp, şunları söyledi:

"Hiç kimsenin burnu bile kanamasın, bu topraklarda barış olsun, huzur olsun, beraber yaşayalım bu topraklarda, huzur içinde, barış içinde yaşayalım. Çoğu yurttaşımız şunu söylüyor, 'AKP giderse barış süreci ne olacak?' Tunceli'den Dersim'den sesleniyorum, barış süreci kimsenin tekelinde değildir. Eğer bu topraklarda barış sağlanacaksa bunu yapacak parti Cumhuriyet Halk Partisi'dir, herkes bunu çok iyi bilsin. Biz özellikle bu seçim döneminde bir slogan kullandık, 'Türkiye'nin birleştirici gücü'. İster doğuda, ister batıda, ister güneyde, ister kuzeyde olsun bütün yurttaşlarımı kucaklıyorum. Hiç kimseye 'inancı nedir' diye soru sorulmasını asla kabul etmem. Hiç kimseye 'senin etnik kimliğin nedir' diye bir soru sorulmasını kabul etmem. İnancı ne olursa olsun, mezhebi ne olursa olsun, kimliği ne olursa olsun herkesin benim başımın üstünde yeri vardır. Ben Türkiye'nin birleştirici gücüyüm, buna inanıyorum.''

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.