24 °C

"Terör bir bela aradan çıkarılmalı"

Cumhurbaşkanı Gül, El Selam Sarayı'nda Talabani ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu

"Terör bir bela aradan çıkarılmalı"

 

BAĞDAT - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, terörün, "Türkiye-Irak ilişkilerinde aradan çıkarılması gereken bir bela olduğunu", Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile görüşmelerinde, "güvenlikle ilgili sorunları bitirmeye karar verdiklerini"  söyledi.  

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin daveti üzerine Irak'a 2 günlük resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Gül, El Selam Sarayı'nda Talabani ile bir süre görüştü.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Gül, 33 yıl aradan sonra Irak'ı ziyaret eden ilk Türk Cumhurbaşkanı olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti ve heyetler arası çok samimi görüşmeler yaptıklarını, iki ülke arasındaki ilişkileri ele aldıklarını belirtti.

Görüşmede güvenlik konularını ele aldıklarını ve tekrar gözden geçirdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Gül, "bu konudaki sorunları bitirmeye karar verdiklerini" söyledi. 

Gül ayrıca, terör örgütü PKK konusunda Irak, Türkiye ve ABD arasındaki üçlü komite konusundaki çalışmaların devam ettiğini kaydetti. Terör örgütü PKK ile mücadelede, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin işbirliğinin önemine dikkati çeken Gül, "İlişkilerin iyi olduğu dönemde, bu tür şeylerin aradan çıkarılması gerekir" dedi.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani de terör örgütü PKK'nın ya silahlı mücadeleyi bırakması ya da ülkeyi terk etmesi gerektiğini söyledi. Talabani, Irak anayasasının, terör örgütleri ve PKK'nın Irak topraklarında faaliyette bulunmasını yasakladığını vurguladı.

Talabani, "Bizim önerimiz şu; PKK, ya silahlı mücadeleyi bıraksın ya da ülkemizi terk etsin. Biz ilkini temenni ediyoruz, yani silahı bıraksınlar. Türkiye, demokratik bir süreçten geçiyor. Onun için herkesin silahını bırakmasını tavsiye ediyoruz. Terör herkese zarar veriyor" dedi.

Bu arada Türkiye ile Irak arasında Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması imzalandı. Anlaşmaya Türkiye adına Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Irak adına da Irak Ticaret Bakanı Abdülsaleh El Sudani imzaladı.

Gül, Neçirvan Barzani ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Gül, Irak ziyaretinin ikinci gününde ilk olarak, başkent Bağdat'ta kendisine tahsis edilen Devlet Konuk Evi'nde Iraklı Türkmen milletvekillerini kabul etti. Gül, bu kabulün hemen ardından, kuzeydeki bölgesel yönetimin yetkilisi Neçirvan Barzani ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bugün Irak temaslarını tamamlayarak yurda dönecek.

Öte yandan ABD'de yayımlanan Washington Post gazetesi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dün Bağdat'ı ziyaret ettiğini belirterek, bu ziyaretin, bir Türk cumhurbaşkanı tarafından Irak'a yaklaşık 30 yıldır yapılan ilk gezi olduğuna işaret etti. Gazete, Gül'ün, Bağdat'ta Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve Başbakan Nuri el-Maliki ile bir araya geldiğini kaydetti. Washington Post, basın toplantısında Talabani'nin, terör örgütü PKK için, "ya silah bırakacaklar, ya da topraklarımızı terkedecekler" dediğine dikkati çekti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap