21 °C

"Türkiye bu yıldan itibaren stoklama yapmalı"

TZD Genel Başkanı Yetkin, Türkiye'nin buğday, et, süt, şeker gibi stratejik ürünlerde stoklama yapması gerektiğini söyledi.

"Türkiye bu yıldan itibaren stoklama yapmalı"

ANKARA - Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, Türkiye'nin bu yıldan itibaren buğday, et, süt, şeker gibi stratejik ürünlerde stoklama yapması gerektiğini bildirdi.

Yetkin, iklimsel yağışlar ve etkileri ile buğday rekoltesi, sebze ve meyve üretiminde 2011 yılına ilişkin tahminlerini, Ankara İç Kale Oteli'nde düzenlediği basın toplantısıyla değerlendirdi.

İbrahim Yetkin, son yıllarda dünyada iklimsel anlamda çok ciddi değişiklikler yaşandığına dikkat çekerek, düzensiz yağışların tarım sektörünü olumsuz yönde etkilediğini vurguladı.

Daha önceki açıklamalarında hububat konusunda Türkiye'de bu yıl 21 milyon tonluk bir üretim beklendiğine yönelik beyanlarını hatırlatan Yetkin, ancak o dönemden bu yana yağışların arttığına dikkat çekti. İlk buğday hasadının mayıs ayı sonunda Çukurova'da yapılacağını ifade eden Yetkin, yağışların bu şekilde devam etmesi halinde sıkıntı yaşanacağını vurguladı.

Yetkin, Türkiye'de yıllardır buğday konusunda verim ve kalite sorunu yaşandığına, bu nedenle buğday ithalatı yapıldığına işaret ederek, yağışlar nedeniyle buğdayda pas, mantar gibi hastalıklar oluşabileceği konusunda uyarıda bulundu. Yetkin, Türkiye'de sertifikalı tohumculuk üretiminin artırılması gerektiğine dikkat çekerek, bunun için gerekirse devletin hibe yoluna gidebileceğini söyledi.

Yetkin, yağışların yaratacağı bir başka sorunun da mevsimi gelmiş ürünlerin ekiminin gecikmesi olacağını anlattı.

Bu yıl meyve ve sebze üretiminde dalgalanmalar yaşandığını, mevsimsel etkenlerle bazı ürünlerde bir miktar rekolte düşüşü gerçekleşeceğini öngördüklerini anlatan Yetkin, "Don, dolu ve sel nedeniyle başta domates, kayısı, erik, elma, incir olmak üzere bazı meyve ve sebzelerde üretim olumsuz etkilendi. Ancak ciddi boyutlarda değil" dedi.

"Dünyada gıda krizinden söz ediliyor"

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) bu ayın sonunda buğday alım fiyatlarını açıklayacağını kaydeden Yetkin, geçen yıl primle birlikte tonu 550 lira olduğunu, bu yıl yüzde 7-8'lik bir fiyat artışı beklendiğini ve bunun kabul edilebilir bir durum olmadığını söyledi.

İbrahim Yetkin,  Toprak Mahsulleri Ofisinin bu yıl piyasaya aktif olarak girmesi ve alabildiği kadar buğday alması gerektiğini ifade ederek, "Dünyada gıda krizinden ve fiyatların artacağından söz ediliyor. TMO'nun elinde 1,8 milyon ton buğday stoku var ancak bunu satamaz. 2011'de stratejik ürünlerde elini güçlü tutması lazım. Stoklarda planlamaya gitmesi gerek" dedi.

Brezilya ve Hindistan'da sel, Rusya, Ukrayna ve Çin'de de kuraklık nedeniyle belirli gıda kalemlerinde stokların azaldığını anlatan Yetkin, "Türkiye, bu yıl buğday, et, süt, şeker gibi stratejik ürünlerde stoklama yapmalı" dedi. Yetkin, özellikle buğday konusunda Türkiye'nin elini güçlendirmesi gerektiğini vurguladı.

 

TZD

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap