16 °C

Rakı satışları azaldı

Bu yılın başında yapılan ÖTV zammı nedeniyle rakı pazarı yüzde 2 civarında daraldı.

Rakı satışları azaldı

İSTANBUL - Mey İçki Pazarlama Direktörü Çiçekten Becel, bu yılın başında yapılan ÖTV zammı nedeniyle rakı pazarının yüzde 2 civarında daraldığını, ancak yapılan ikinci zammın satışlara olumsuz etkisinin beklentilerinin altında olduğunu bildirdi.

Çiçekten Becel, Türkiye'de rakı pazarının büyüklüğünün 50 milyon litre civarında bulunduğunu ifade ederek, 2004'den itibaren çok hızlı bir daralma yaşayan pazarın, özelleştirme, yeni oyuncuların girişi, pazarlama faaliyetleri ve yatırımların artması dolayısıyla 2007'den itibaren önce sabit kaldığını, 2008 ve 2009'da bir miktar büyüdüğünü anlattı.

Pazarın 2010'da yeniden daraldığını belirten Becel, "Bu yılın başında yapılan ÖTV zammı nedeniyle pazar yüzde 2 civarında daralıyor ancak yapılan ikinci zammın satışlara olumsuz etkisi beklentilerimizin altında oldu" dedi.

Satışların bu şekilde seyretmesi durumunda rakı pazarındaki daralmanın, ekonomideki olumlu gelişmelere de bağlı olarak yılın ikinci yarısından itibaren durabileceğini kaydeden Becel, pazara tekrar hareket getirmek için 2011'e "büyük bir sürprizle" başlayacaklarını, yeni bir ürün tanıtımı planladıklarını kaydetti.

ÖTV zammının ciroların düşmesine ve sermaye ihtiyacının artmasına neden olduğu için tekel bayii ve bakkal gibi bazı geleneksel satış noktalarının olumsuz etkileneceğini savunan Becel, söz konusu satış noktalarında kazancın yüzde 80'inin içki ve sigaradan geldiğini, vergi artışlarının perakendecilerin sermaye ihtiyacını yukarı çektiğini ve müşteri talebinin azalmasına neden olduğu için cirolarını düşürdüğünü söyledi.

Becel, 70'lik bir rakıda ÖTV ve KDV'nin payının yüzde 60'lara geldiğini, vergiden dolayı kaçağın artacağını söyledi.

Mey İçki, ihracatı 2 katından fazla artırmayı planlıyor

Çiçekten Becel, üretimin yaklaşık yüzde 10'unu ihraç ettiklerini, yurt dışı pazarlara yönelik güçlü hedefleri bulunduğunu ifade ederek, "Bunun temelinde oralardaki büyük potansiyel yatıyor. Dünyada ciddi bir anason pazarı var. Bu anason pazarından Yeni Rakı veya diğer markalarımız bir pay alabilir" diye konuştu.

 Türkler'in yaşadığı ülkeler, Orta Doğu, Türk Cumhuriyetler ve benzer coğrafyalarda Yeni Rakı markasının çok iyi tanındığını, buralardaki dağıtım ve tanıtma çabalarına paralel olarak önümüzdeki 3 yıl içinde işlerini 2 katından fazla artırmayı planladıklarını kaydetti.

Becel, Dünya Rakı Haftası'nın, bu yıl 4-11 Aralık 2010 tarihleri arasında Mey İçki'nin sponsorluğunda İstanbul'da düzenlenecek bir dizi etkinlikle kutlanacağını belirterek, hafta için İstanbul'daki turizm acentalarıyla birlikte hareket ettiklerini, Kumkapı, Samatya, Tomtom Sokak ve Çiçek Pasajı'ndaki etkinliklere rakıyı tanıtmak amacıyla İstanbul'daki turistleri de davet ettiklerini, Japonya, Almanya ve ABD'den etkinliklere katılmak isteyenler olduğunu anlattı.

 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.