Raporlu hastalar ilaçlarını alamıyor

İstanbul Eczacı Odası, gerekli altyapı hazırlıkları tamamlanmadan e-repor uygulamasına geçildiğini söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - İstanbul Eczacı Odası, e-rapor uygulamasındaki sorunlar nedeniyle yurt genelinde raporlu hastaların ilaçlarını alamadığını bildirdi.

İstanbul Eczacı Odası Yönetim Kurulu adına yapılan yazılı açıklamada, 1 Ekim'de uygulanması öngörüldükten sonra yeterli hazırlık yapılmadığı için 31 Ekime ertelenen e-rapor uygulamasına, gerekli altyapı hazırlıkları tamamlanmadan ve rapor girişlerini yapacak personele gerekli eğitim verilmeden geçildiği öne sürüldü.

Uygulama kapsamında, eczaneye gelen hastanın e-raporu eczane ekranında görülmediği ya da hatalı çıktığı için yeniden hastaneye gitmek zorunda kaldığı, hastanede yapılan düzeltmenin ardından hastanın yeniden eczaneye geldiği ve eğer düzeltme eczane ekranına yansımadıysa yeniden hastaneye gitmek zorunda kaldığı vurgulanan açıklamada, hayati öneme haiz ilaçlarını kullanmak için hastaların hastaneler ile eczaneler arasında mekik dokumak zorunda kaldıkları belirtildi.

Açıklamada, Medula Reçete Provizyon Sistemi'nde olduğu gibi e-rapor uygulamasında da altyapı yetersizliği ve gerekli hazırlık yapılmadığı için sorunlar yaşandığı kaydedilerek, şu görüşlere yer verildi:

"Yaşanan bu sorunun bir an önce çözülmesi için yetkilileri göreve çağırıyoruz. Ülkemizde sağlık alanını kaotik bir ortama çeviren 'kervan yolda düzülür' anlayışını kınıyor, bu anlayışın terk edilmesi için sorumluları bir kez daha uyarıyoruz. Sorunlar nedeniyle yurt genelinde raporlu hastalar ilaçlarını alamıyor."

 

Bu konularda ilginizi çekebilir