12 °C

Raporu hazırlayanlara inceleme

Üzmez'in tahliyesini sağlayan raporu veren görevlilerle ilgili inceleme başlatıldı

Raporu hazırlayanlara inceleme

 

ANKARA - Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, yazar Hüseyin Üzmez'in tahliyesine neden olan Adli Tıp raporunu hazırlayan görevliler hakkında inceleme başlatıldığını açıkladı.

Bakan Şahin, yazar Hüseyin Üzmez'in tahliyesine neden olan Adli Tıp raporunu veren görevlilerle ilgili bir soruya, "Ceza İşleri Genel Müdürlüğümüz bir inceleme başlattı. İnceleme için benim onayım gerekmiyor. Ceza İşleri Genel Müdürlüğümüzün onayı ile böyle bir inceleme başlatıldı" yanıtını verdi. 

Bir gazetecinin "İnceleme, raporu veren Adli Tıp görevlileri hakkında değil mi" sorusunu yanıtlarken Şahin, ''Evet. Basında çıkan bir takım iddialar var. Bu iddiaların araştırılması için Ceza İşleri Genel Müdürlüğümüz bir inceleme yapıyor'' dedi.

Şahin, ''Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, çok sert tepki gösterdi. SHÇEK de konunun takipçisi olacağını söyledi. Adalet Bakanlığı olarak siz de bu konunun takipçisi olacak mısınız'' sorusu üzerine de özetle şunları söyledi:

"Yargı organlarına ve yargıçlarımıza 'Neden tutukladın, niye serbest bıraktın' diye bir soru soramam Adalet Bakanı olarak. Çünkü yargı bağımsızdır. Eğer biz bir hukuka aykırılık görürsek, teftiş kurulu kanalıyla bunu inceletir veya soruştururuz. Ancak kamuoyunun gündeminde bu kadar yer almış olması ve kamuoyunun vicdanını rahatsız etmesini ben anlayışla karşılıyorum. Zannediyorum bir kız çocuğumuza cinsel istismarda bulunulması, bu nedenle görülen davanın kamuoyu vicdanında açtığı yaradan ziyade, sanık durumundaki kişinin ulu orta konuşarak mütedeyyin insanları rahatsız edici açıklamaları. O nedenle televizyonlarınızın bu kişiyi programlara çıkarmak gibi bir zorunluluğu var mı? Müslümanlık adına muazzez dinimizi ve buna inananları rencide eden, bu cümleleri sarf eden bu kişiyi kamuoyu önüne çıkartmakta isabet görmüyorum."

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.