21 °C

Reel sektöre 'barterla ödeme' fırsatı

Türk Barter, ödeme gücü bulunan ancak finansal sıkıntısı olan firmalara özel projeler sunacak.

Reel sektöre 'barterla ödeme' fırsatı

İSTANBUL - Türk Barter, başlattığı yeni uygulamayla reel sektörün borçlarını yeniden yapılandıracak.

Türk Barter'dan yapılan yazılı açıklamada, geliştirilen borç yapılandırma sistemi ile ekonomik krizdeki şirketlerin nakit sıkıntısı sorununa çözüm getirildiği, borç yapılandırması ve alacak yönetiminde barter sistemini kullanmak isteyen her şirkete özel projeler hazırlandığı belirtildi.

Açıklamada, Türk Barter'ın Türkiye ekonomisinin ilk yarısında daralan ve nakit sıkışıklığı içinde bulunan iş dünyasına başlattığı yeni uygulamayla reel sektörün borçlarını yeniden yapılandırdığı, bu yaklaşımla finansal açıdan yetersizliğe düşmüş, ancak mal veya hizmetle ödeme kabiliyeti olan şirketlerin Türk Barter ile anlaşarak borçlarını alternatif ticaret ve finans sistemi barter ile ödeyebilecekleri belirtildi. Açıklamada, aynı şekilde alacağı olan şirketlerin nakit sıkıntısına düşmüş firmalardan alacaklarını barter sistemiyle karşılayabildiği bildirildi.

Barter yaklaşımında firmanın mal veya hizmet sunmadan teminat vererek borç yapılandırma talebinde bulunabildikleri kaydedilirken, Türk Barter sisteminde şirketlerin borçları hemen ödendiğinden şirketlerin ağır faiz yükünden kurtulabildiği ifade edildi. Açıklamada, borç yapılandırma modelinin, ekonomik krizi güç birliği yaparak aşmaya karar veren 6 bine yakın Türk Barter firması ile yapılan ortak çalışmayla oluşturulduğu, bu sistemle Türk Barter'ın firmalara destek kredisi verip darboğazdan geçmelerini sağladığı vurgulandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap