13 °C

Robert Kolej’in 150 Yılı sergisi Kıraç Vakfı'nda

“Bir Geleneğin Anatomisi: Robert Kolej’in 150 Yılı” sergisi, Kolej’in ilginç tarihinin yanı sıra, eğitimin insanları bir araya getirme gücünü ve gençlerin sonsuz kapasitelerini gözler önüne seriyor.

Robert Kolej’in 150 Yılı sergisi Kıraç Vakfı'nda

 


İSTANBUL - Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, 1863’te kurulan Robert Kolej’in 150. kuruluş yıldönümü nedeniyle, İstanbul’un eğitim, kültür, sosyal ve entelektüel yaşamına da ışık tutan önemli bir sergiye ev sahipliği yapıyor; “Bir Geleneğin Anatomisi: Robert Kolej’in 150 Yılı 1863-2013”.

Küratörlüğünü Cem Akaş’ın yaptığı, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ve Robert Kolej işbirliğiyle, Robert Kolej Arşivi, Robert Kolej Arkeoloji Koleksiyonu, Columbia Üniversitesi Nadir Kitap ve Elyazmaları Kütüphanesi, Saint Joseph Lisesi  ve özel koleksiyonlardan derlenen “Bir Geleneğin Anatomisi: Robert Kolej’in 150 Yılı 1863-2013” sergisi, Kolej’in 150 yıllık ilginç tarihinin yanı sıra, eğitimin insanları bir araya getirme gücünü ve gençlerin sonsuz kapasitelerini gözler önüne seriyor. Eğitimin evrensel değerine inanan Cyrus Hamlin ve Christopher R. Robert tarafından 1863’te Osmanlı Devleti topraklarında kurulan, 150 yıllık tarihinde devrimlere, savaşlara, depremlere, yangınlara, salgın hastalıklara tanık olmasına rağmen kapılarını bir gün BİLE kapatmadan günümüze dek varlığını sürdüren Robert Kolej, yerel, ulusal ve küresel düzeyde önemli ve etkili bir kurum olarak gösteriliyor. 19. yüzyılın sonunda savaş halindeki halkların çocuklarını ortak bir arzuda, “iyi bir öğrenim görme” hedefinde dostça birleştiren Robert Kolej, küreselliğin gücünü yıllar öncesinden kanıtlayan bir örnek...
Dördü Bulgaristan’da görev yapmış yedi başbakan, sayısız devlet adamı, yazar, sanatçı, müzisyen, tiyatro oyuncusu, sporcu, iş adamı, mühendis, doktor, hukukçu ve eğitimcinin mezun olduğu Robert Kolej, tarihi boyunca pek çok ilke de imza attı. İlk basketbol maçı, ilk telgraf makinesi...
Telgrafın mucidi Samuel F. B. Morse’un, Cyrus Hamlin aracılığıyla Sultan I. Abdülmecid’e ilk kez bir telgraf makinesi göndermesi, Türkiye’deki ilk basketbol maçının Robert Kolej spor salonunda oynanması, Olimpiyatlara katılan ilk sporcuların Robert Kolej öğrencileri olması, ilk kız tıp okulunun kurulması, Orta Doğu’da kurulan ilk yüksek öğrenim kurumu olması gibi birçok yeniliğe öncülük eden Robert Kolej, geride bıraktığı 150 yıl boyunca,  öğrenciyi aktif eğitimin bir parçası haline getirerek, birbirinden renkli kulüp etkinlikleriyle, kültürel ve sanatsal çalışmalarıyla, zengin kitaplığı ve kaynaklarıyla öğrencilerine, bilgi edinme, edindiği bilgiyi savunma ve bu bilgiyi karşısındakine aktarabilme özellikleri kazandırdı.

Mezunların desteği ile eğitimde mükemmellik Bebek’te küçük bir binadan başlayarak, bugün Boğaziçi Üniversitesi olan Rumelihisarı’ndaki görkemli yerleşkeye, son olarak da Arnavutköy yamaçlarında günümüzdeki konumuna kadar gelen Robert Kolej, kurucularının misyon olarak belirlediği eğitimde mükemmelik hedefini, bugün de, eski mezunlarından Suna Kıraç, Nejat Eczacıbaşı, Feyyaz Berker gibi eğitim gönüllülerinin katkılarıyla sürdürüyor.

“Bir Geleneğin Anatomisi: Robert Kolej’in 150 Yılı 1863 - 2013” sergisi, 15 Mayıs - 31 Ağustos tarihleri arasında Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü sergi salonunda ücretsiz olarak ziyarete açık kalacak.

Edebiyatçılar, bilim adamı ve siyasetçiler bu okuldan geçti

Osmanlı Devleti’nin Tanzimat’la birlikte kabuğunu kırma sürecine  girdiği dönemde kurulan Robert Kolej Türk edebiyatı için de önemli bir odak noktası oldu. 1901’de lisans derecesi alan ilk Müslüman kız olan yazar Halide Edib’in yanı sıra, Tevfik Fikret’ten Halit Ziya Uşaklıgil’e, Halikarnas Balıkçısı’ndan Faruk Nafiz Çamlıbel ile Behçet Kemal Çağlar’a, Necip Fazıl Kısakürek’ten Mina Urgan’a ve Robert Kolej’den yetişen en önemli siyaset ve devlet adamı olmasının yanında iyi bir edebiyatçı olan Bülent Ecevit’e ve günümüz yazarlarından Orhan Pamuk, Ayşe Kulin, Tomris Uyar, Pınar Kür, Yıldırım Türker’e kadar pek çok yazar Robert Kolej öğretmeni veya öğrencisi oldu.

Dört öğrenciden biri burslu eğitim alıyor

Robert Kolej 16 Eylül 1863’te Bebek’teki ilk ahşap binada 4 öğretmen, 6 öğrenci ile eğitime başladı. Bugün 47 ilden öğrencisi var. Eğitimde fırsat eşitliğini hedef alan kurum, Türkiye’nin her bölgesinden Robert Kolej’e girmeye hak kazanan gençlere fırsat sağlayabilmek için kaynaklarının önemli bir bölümünü burs fonuna ayırıyor. Robert Kolej öğrencilerinden yüzde 24’ü burslu okuyor. Burada en büyük destek mezunlardan geliyor. Robert Kolej’in 10 bin mezunu va. Her yıl 2 bin mezun ortalama 2 milyon dolar bağış yapıyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap