10 °C

'Rusya ile S 400 için görüşüyoruz'

Rusya ile hava savunma sistemi S400'ler için görüşüyoruz; farklı ülkelerle de görüşülüyor

'Rusya ile S 400 için görüşüyoruz'

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin hava savunma sistemi ihtiyacını gidermek için Rusya ile S 400 savunma sistemleri üzerine görüşmeler yaptığını belirterek, farklı ülkelerle de bu konuda görüşmelerin sürdürüldüğünü söyledi.

Bu ayın başında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar Rusya'nın başkenti Moskova'da temaslarda bulunmuştu. Işık, Ankara'da Roketsan Güdümlü Füze ve Silah teslim töreninde gazetecilerin soruları üzerine, "Türkiye'nin hava savunma sistemi ihtiyacının giderilmesi için çalışmalar sürdürülüyor. Rusya ile S400 için görüşüyoruz. Ancak farklı ülkelerle görüşmeler de yapılıyor" diye konuştu.

Ülkelerin savaş makinesi F35 şiparişleriÜlkelerin savaş makinesi F35 siparişleri

Işık, "Rusya'nın (S400 alımı) konusundaki tavrı şu ana kadar olumlu, üzerinde yoğun şekilde çalışıyoruz" dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın geçen ay İstanbul'da yaptıkları görüşme sonrasında, uzun menzilli füze projesinde de iki ülkenin işbirliği yapabilecekleri açıklanmıştı. Suriye'deki gelişmeler ve El Bab Operasyonu ile ilgili soru üzerine de Işık, "Suriye'de Türk unsurları tarafından hava desteği artık verilebiliyor" ifadesini kullandı.

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.