12 °C

Rusya ile yeni dönem başlıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ile pasaportsuz seyahat konusunda açıklama yaptı.

Rusya ile yeni dönem başlıyor

Referandum çalışmalarını Antalya’da sürdüren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Konyaaltı’nda yaşayan Rus vatandaşlarla biraraya geldi. Çavuşoğlu’na Rus çocukları pasta ikram etti. Ziyarette Antalya Rus Sanat ve Kültür Derneği Başkanı İrina Balcı ile sohbet eden Bakan Çavuşoğlu, Rus vatandaşlarının Türkiye’ye pasaportsuz girebilmesi için çalışmalar yaptıklarını açıkladı.

"Kimlikle geçiş için cihazlar kuruyoruz"

Rusya ile yaşanan uçak krizine gönderme yapan Çavuşoğlu, "Bu üzücü hadise olmadan önce pasaportsuz, kimlikle geliş-gidişleri sağlamak için epeyce görüşmelerimiz olmuştu. Şimdi ilişkilerimiz normalleştiğine göre, bu konuda da müzakerelere devam edebiliriz. Biz en azından Rusya vatandaşlarının pasaportu bile olmadan kimlikle gelebilmesi için görüşmelere başlayacağız. Bunun için havalimanında kimliklerinin okunabileceği cihazlar da kuruyoruz" dedi.

Referandum konusuna da değinen Bakan Çavuşoğlu, "Türkiye’de referandum üzerine kafa karıştırıcı propaganda yapanları da görüyoruz. Burada yaşayan Rus toplumuna da ‘16 Nisan’dan sonra bu iktidar zorla sizin dininizi değiştirecek, baskı yapacak ve zorla başınızı kapatacak’ demişler. Bazı Rus kökenli vatandaşlarımız da bunu ciddiye alıp, partimize gelip ‘Gerçekten böyle birşey olacak mı’ diye sormuşlar. Maalesef seçim kampanyalarında 2 tane oy alabilmek için gerçeğin dışına çıkanları, yalan söyleyenleri da görüyoruz" dedi.

Konuşmasında yer yer Rusça kelimelere yer veren Bakan Çavuşoğlu, İrina Balcı ile de Rusça sohbet etti. Ruslarla özçekim yapan Bakan Çavuşoğlu, ardından Konyaaltı’ndaki muhtarlarla bir araya geldi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.