4 °C

Rusya'da Türk hali açılıyor

Türk-Rus ortaklı F.O.R.T. Limited Şirketi'nin 35 milyon dolar yatırım yapacağı halde 184 satış yeri olacak.

Rusya'da Türk hali açılıyor

ANKARA- Türk-Rus ortaklı F.O.R.T. Limited Şirketi, Rusya'nın Rostov-Aksay şehrinde meyve sebze hali kuracak.

Şubat 2011 tarihinde faaliyete girmesi planlanan Rostov Meyve Sebze Hali, Rusya'da kurulan ilk Türk hali olacak ve Türk yatırımcının sevk ve idaresinde faaliyet gösterecek.

Edinilen bilgiye göre, inşaatı halen devam eden tesisin resmi temel atma töreni, 27 Temmuz 2010 tarihinde Devlet Bakanı Zafer Çağlayan tarafından gerçekleştirilecek.

Yatırım tutarı yaklaşık 35 milyon dolar olan hal, 89 bin metrekare alan üzerinde kurulacak. 184 adet satış biriminin bulunacağı halde, 104 soğuk hava deposu ve 80 dökme ürün deposu yer alacak.

Proje; yeraltı ve yer üstü düzenler, ürün ayrıştırma birimi, kantar, otoparklar, sosyal tesis kapsamında yönetim binası, revir, dükkanlar, banka, restoran, otel-konaklama yerleri, market ve ofislerden oluşacak.

Rusya'nın "en modern hali" olacağı belirtilen proje ile bölgede bin kişiye istihdam imkanı sağlanacak.

Soçi'deki hal kapanıyor

Türk mimar ve mühendislerince 2 yılı aşkın sürede tasarlanan Hal sayesinde bölge halkının daha taze, daha ucuz ve sağlıklı meyve sebze tüketecekleri ve bölge tarım üreticilerinin ürünlerini değerinde satmalarına katkı sağlanacağı ifade ediliyor.

Soçi'deki meyve sebze halinin kapanacağını belirten Şirket yetkilileri, yeni yapılan bu halin Rostov Bölgesinde yaş meyve ve sebzenin toptan satılabileceği yegane yer konumuna geleceğini belirtiyor.

"Hedef 1 milyar dolar ihracat"

Rusya, yaş meyve, sebze ve narenciye ihracatçısı için çok önemli bir pazar konumunda bulunuyor.

Türkiye, 2009 yılında Rusya'ya 633,1 milyon dolar değerinde 755 milyon kilogram yaş meyve sebze ve narenciye ihraç etti. Rusya pazarı, Türkiye'nin toplam meyve sebze narenciye ihracatının miktarda yüzde 30'unu, değerde ise yüzde 32'sini oluşturuyor.

Rostov Meyve Sebze Hali'nin devreye girmesiyle, Türkiye'nin bu ülkeye yapacağı yaş meyve sebze ve narenciye ihracatının 1 milyar dolara yaklaşması bekleniyor.

Firma gelecek 5 yıl içinde, 12 farklı şehirde benzer konseptte yaş meyve sebze hali ve lojistik merkezi kurmayı planlıyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.