10 °C

Saadet, yeni liderini seçiyor

Partinin Olağanüstü Büyük Kongresi başladı. Eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan, genel başkanlık için tek aday oldu.

Saadet, yeni liderini seçiyor

ANKARA - Saadet Partisi Olağanüstü Büyük Kongresi başladı. Numan Kurtulmuş ve ekibinin ayrılmasının ardından, parti yeni yönetimini bu kongrede seçecek.

Atatürk Spor Salonu önünde erken saatlerde toplanmaya başlayan partililer, kurucu Genel Başkan Necmettin Erbakan lehine sloganlar atarken, salon içerisinde dev boyutta Atatürk ve Erbakan posterleri dikkat çekti.

Erbakan tek aday

Kongrede eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan genel başkanlık için tek aday oldu.

Kongrede, Kongre Çağrı Heyeti Başkanı Mustafa Kamalak, Divan Başkanlığı için kendisine gelen önergeyi oyladı. Bu oylama sonucu Divan Başkanlığı'na Yasin Hatipoğlu getirildi.

Parti tüzüğü ve programında yapılan değişikliklerin oylanmasının ardından genel başkanlık için tek bir liste verildiğini belirten Hatipoğlu, genel başkanlık için Necmettin Erbakan'ın ''Yeşil Liste''si ile birlikte aday olduğunu bildirdi.

Coşkuyla karşılandı

Erbakan'ın adaylığının salonda büyük coşkuyla karşılandığı görüldü.

Salonda "Şuurlandık, Çelikleştik, Geliyoruz" yazılı pankartın üstündeki perdede, "Milli Görüşün Dünü Bugünü" konulu sinevizyon gösterisi yapıldı. Salonda ayrıca "Bizden giden yok, gelenlere selam olsun" ve "Lidere itaat inancımızdır" yazılı afişler ilgi çekti.

İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Abdülselam Ayaz isimli küçük bir çocuk, Erbakan'ın 1978 yılında parti kongresinde yaptığı konuşmayı yineledi. Erbakan, küçük Ayaz'ı kutladı ve öptü.

Kongreye çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katılıyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.