16 °C

Sabah kahvaltısında dahi yiyorlar

Şanlıurfa'da sabah kahvaltısı dahil her öğün tüketilen ciğer, demir eksikliğinin giderilmesinde önemli bir görev üstleniyor.

Sabah kahvaltısında dahi yiyorlar

ŞANLIURFA - Şanlıurfa'da, sabah kahvaltısında bile tüketilen ciğer, demir eksikliğinin giderilmesine yardımcı oluyor.

20130507.141205_ozl-urfa-cigr-(1)_2132710.jpg

Türkiye'nin kendine özgü mutfaklarından birine sahip kentin hemen hemen her köşe başında ciğer salonuna rastlamak mümkün.

[PAGE]

Becerikli ellerde pişirilen ciğer, sabah kahvaltısı dahil her öğün tüketiliyor.
Geçen yıl Ticaret ve Sanayi Odası, yerli ve yabancı turistlerin de ilgi gösterdiği ciğer kebabının tescilini alabilmek için başvuruda bulunmuştu.

20130507.141216_ozl-urfa-cigr-(2)_2132712.jpg

[PAGE]

"Faydalı ve zengin bir besin"
Harran Üniversitesi (HRÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hayoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ciğerin oldukça faydalı bir besin olduğunu söyledi.

20130507.141221_ozl-urfa-cigr-(3)_2132713.jpg
Sağlıklı ve iyi beslenmiş bir hayvanın ciğerinin, hem mineral hem de A vitamini açısından insan vücuduna yararlı olduğunu belirten Hayoğlu, şöyle konuştu:
"Özellikle kansızlık çeken kişilere, hamilelere ve gelişme çağındaki çocuklara faydalı. Vücudun demir eksikliğini gidermede ciğer önemli bir görev üstleniyor. Ayrıca ciğer, vücudu takviye etmek bakımından ve mineral madde açısından çok faydalı çok zengin bir besindir. Bu yüzden ciğer yemeyi tüm insanlara tavsiye ederiz. Yeter ki sağlıklı hayvandan gelsin ve sağlıklı şartlarda üretilsin."
Hayoğlu, ciğerin yanında salata ve yeşillik tüketilmesinin, ürünün besin değerini artıracağını sözlerine ekledi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap