9 °C

Sağlık Bakanlığı ilaç geri çekme kararı aldı

"Omnipaque 350 mg I/ml, 1x100 ml, IV,IA Enjektör İçin Çözücü İçeren Cam Flakon" adlı ilacın 2 serisi piyasadan geri çekildi.

Sağlık Bakanlığı ilaç geri çekme kararı aldı
KAYSERİ - Sağlık Bakanlığı, "Omnipaque 350 mg I/ml, 1x100 ml, IV,IA Enjektör İçin Çözücü İçeren Cam Flakon" adlı ilacın 2 serisi için piyasadan geri çekme kararı aldı.
Edinilen bilgiye göre, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilin sağlık müdürlüklerine, ilgili ilaç firmasına ve Türk Eczacıları Birliğine gönderilen resmi yazıda, "Omnipaque 350 mg I/ml, 1x100 ml, IV,IA Enjektör İçin Çözücü İçeren Cam Flakon" adlı ilacın "11109597" ve "11100145" serilerinin yapılan kontrollerde uygun bulunmadığı için  2.sınıf B seviyesinde geri çekilmesini istedi.
Sağlık kuruluşlarının, hastanelerin ve eczanelerin söz konusu ilacın ilgili seri numaraları tutanlarını en kısa süre içerisinde üretici ilaç firmasına veya ecza depolarına iade etmesi gerekiyor.
"Omnipaque 350 mg I/ml, 1x100 ml, IV,IA Enjektör İçin Çözücü İçeren Cam Flakon" adlı ilaç, bilgisayarlı tomografi ile kardiyoanjiografi, arteliografi, ürografi ve flebografi çekimlerinde görüntü kontrasının artırılmasında kullanılıyor.
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.