Sakıp Sabancı, sevdiği şarkılarla anıldı

İş adamının vefatının 6. yıl dönümünde bir konser düzenlendi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - İş adamı Sakıp Sabancı, vefatının 6. yıl dönümünde sevdiği şarkılarla anıldı.     

Sabancı Center Hacı Ömer Konferans Salonu'ndaki anma konserinde, Sakıp Sabancı'nın sevdiği şarkıları, Sabancı Klasik Türk Müziği Korosu, sanatçı Yeşim Altınel ve Aybige Demir ile TRT İstanbul Radyosu sanatçısı Melihat Gülses seslendirdi.     

Konser öncesi davetlilere hitaben kısa bir konuşma yapan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sakıp Sabancı'nın aralarından ayrılışının 6. yılında dostlarıyla birlikte onu sevdiği şarkılarla, dostlukla, sevgiyle anacaklarını söyledi.

Sabancı'nın ölümünün ardından 5 yıldır bu programı yaptıklarını, Prof. Dr. Nevzad Atlığ'ın kendilerine yol gösterdiğini belirten Sabancı, bugünden itibaren bunun sorumluluğunu Dilek Sabancı'nın yürüteceğini, kendisinin de her zaman olduğu gibi elinden geldiği kadar onun yanında olacağını kaydetti.

Dilek Sabancı da babası Sakıp Sabancı'nın iş adamı kimliği, sosyal yönleri ve ailelerinin reisi olarak hayatlarında doldurulmaz bir yere sahip olduğunu dile getirdi.

Onu kelimelere sığdırmanın çok zor olduğunu, onu, çok sevdiği Türk sanat müziği eserlerini dinleyerek anacaklarını ifade eden Sabancı, şunları söyledi:

"Sakıp Bey, dostlarına çok önem verirdi. Dostlarına, arkadaşlarına zaman ayırmak, onlarla vakit geçirmek onun için çok değerliydi. O yüzden bence onu anmanın en güzel yolu, siz değerli dostlarıyla birlikte olmak. Babam duyguların insanıydı. Hüzzam makamı ile hüzünlenir, nihavent makamı ile neşelenirdi. Ama özünde çok neşeli bir insandı. O nedenle biz bugün onun sevdiği neşeli şarkılardan oluşan bir repertuvar seçtik."

Sanatçıların seslendirdiği "Senden bilirim yok bana bir faide ey gül", "Menekşe kokulu yarim", "Yanıyor mu yeşil köşkün lambası" gibi eserlerin ardından gecenin sunucusu Mithat Özyılmazel de Sakıp Sabancı'nın sevdiği, Bedri Rahmi Eyüboğlu'na ait "Sevgi Üstüne" şiirini okudu.

Sabancı'nın eşi Türkan Sabancı da okunan eserlerle anılarını yad ettiklerini belirterek, sanatçılara teşekkür etti.

Konserin sonunda Sakıp Sabancı'nın iş ve sanat dünyasından dostları "Eski Dostlar" şarkısını söyledi.

Anma konserine, Sabancı ailesinin yanı sıra iş ve sanat dünyasından çok sayıda davetli katıldı.     

Bu konularda ilginizi çekebilir