29 °C

Sanayicilerin istihdam beklentisi şaşırttı

Sanayicilerin nisan ayı sonrası istihdam artış beklentisi mayısta yüzde 21 düşüşle hayal kırıklığı yarattı.

Sanayicilerin istihdam beklentisi şaşırttı

ANKARA - Sanayiciler istihdamda geri adım attı. Her 100 sanayiciden 26'sı Nisan ayında gelecek 3 aylık dönemde yeni istihdam artışı beklerken Mayıs ayında rakam 21'e geriledi.

Mayıs ayı Merkez Bankası İktisadi Yönelim Anketi verilerinden yapılan hesaplamalara göre, İktisadi Yönelim Anketine katılan her 100 sanayiciden 21'i gelecek 3 aylık dönemde yeni istihdam artışı yaşanabileceğini söyledi. Bir önceki ay ise her 100 sanayiciden 26'sı yeni istihdam yaşanabileceğini belirtmişti. Sanayicilerin böylece yeni istihdama bakışları bir ayda 4.1 puan gerilemiş oldu. 100 sanayicinin 72'si ise gelecek üç aylık dönemde istihdamının aynı kalacağını, 6'sı ise istihdamında azalış yaşanabileceğinin sinyalini verdi.

Talepler yetersiz

Uzun süredir talep yetersizliğinden şikayet eden sanayicilerin üretimini kısıtlayan en büyük faktörünün başında yine talep yetersizliği geldi. Bu yılın ikinci döneminde sanayicilerin yüzde 39'u talep yetersizliğinden, yüzde 4.4'ü işgücü yetersizliğinden, yüzde 7.5'i hammadde-ekipman yetersizliğinden, yüzde 4.4'ü mali imkansızlıklardan ve yüzde 6.6'sı diğer nedenlerden dolayı üretimlerinin kısıtlandığını belirtti. Söz konusu dönmede sanayicilerin yüzde 38.1'i ise üretimini kısıtlayan bir faktörün bulunmadığını söyledi.

Sanayiciler gelecek üç aydaki sipariş miktarı beklentisinde ise bir değişiklik olmadı. Nisan ayında her 100 sanayiciden yarısı sipariş miktarı beklentisinin artacağını söylemişti. Bu rakam Mayıs ayında da aynı düzeyde kaldı. Mayıs ayında her 100 sanayiciden 41'i sipariş miktarının aynı kalacağını, 9'u ise azalacağını belirtti.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap