22 °C

Saray'dan, 'Türkiye savaşa giriyor' iddasına yanıt

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Sınırdaki güvenlik tedbirlerini 'Türkiye savaşa giriyor' başlıklarla yorumlamak sağlıklı değil. Bir ülkenin sınır güvenliğini sağlaması onun asli görevidir" dedi.

Saray'dan, 'Türkiye savaşa giriyor' iddasına yanıt

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Son bir, iki hafta içerisinde, Tel Abyad ve Kobani'deki saldırılarla ilgili, Türkiye'yi, IŞİD'le aynı çerçevede göstermeye çalışan bir takım girişimler olduğunu belirterek, "Türkiye'nin IŞİD ya da benzer bir terör örgütüyle hiçbir ilişkisi yoktur, olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır. Burada, bizim sınırımızı güvence altına almak için aldığımız tedbirleri 'Türkiye savaşa giriyor', 'Türkiye ateşe atılıyor' gibi başlıklarla yorumlamak da çok sağlıklı değil. Bir ülkenin kendi sınırlarını güvenlik altına alması, bununla ilgili tedbirler alması onun en asli görevidir" şeklinde konuştu.

"Çin büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na davet edildi"

Kalın, "Çin Halk Cumhuriyeti'nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşanan bir takım hadiselerle ilgili bize ulaşan bilgiler çerçevesinde, ramazan ayı münasebetiyle bir takım kısıtlamalara gidildiği, oruç tutanların cezalandırıldığı şeklinde bir takım haberlerin geldiği malumdur. Bu çerçevede, bu sabah itibariyle, Dışişleri Bakanlığımız, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ankara'daki büyükelçisini, Dışişleri Bakanlığı'na davet ederek, bu konudaki endişelerimizi kendilerine iletmiştir" dedi.

Kaynak: AA