Savcı Öz'ü HSYK'ya şikayet ettiler

DHKP/C üyesi oldukları iddiasıyla yargılandıkları davada 21 yıl 3 ay hapisle cezalandırılan 3 sanık, savcı Öz'ü, HSYK'ya şikayet etti

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Terör örgütü DHKP/C üyesi oldukları iddiasıyla yargılandıkları davada 21 yıl 3 ay hapisle cezalandırılan 3 sanık, savcı Zekeriya Öz'ü, yürüttüğü soruşturmada 2 kişiyi hem müşteki hem de gizli tanık yaptığı gerekçesiyle Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) şikayet etti. 

Sadık Çelik, Mehmet Akdemir ve Yeliz Türkmen'in avukatları tarafından HSYK'ya verilen dilekçede, müvekkillerinin ceza aldığı dosyanın, gizli tanığın ilk olarak savcılık makamınca kullanıldığı dosyalardan biri olduğu belirtildi. 

Savcı Öz'ün soruşturmasını yürüttüğü dosya kapsamında İstanbul Terörle Mücadele Şubesi'nde 27 kişinin bilgisine başvurulduğu ve iki müştekinin beyanının alındığı ifade edilen dilekçede, Fatih Sultan Mehmet Polis Merkezi'nde ise 15 kişinin bilgisine başvurulduğu, cumhuriyet savcısınca 2'si müşteki 7'si tanık 9 kişinin beyanının alındığı kaydedildi. 

"2 kişi hem müşteki hem de gizli tanık olarak alındı"

Dilekçede, terörle mücadele kolluğunda alınan beyanların bir delil niteliği bulunmadığı, bu beyanların maddi ve hukuki hiçbir delille desteklenmediği gibi çelişkili olduğu savunularak, ismi tespit edilen şahısların beyanlarının tanık sıfatıyla değil de bilgi edinme şeklinde alındığı anlatıldı. 

Soruşturma makamları tarafından suç işlenerek 2 kişinin ifadesinin hem müşteki hem de gizli tanık olarak alındığı öne sürülen dilekçede, bu ifadelerin delil olarak kullanıldığı belirtildi. 

Dilekçede, Öz hakkında soruşturma başlatılarak, gereğinin yapılması istendi. 

Bu konularda ilginizi çekebilir