13 °C

Sayıştay Başkanlığına Recai Akyel seçildi

Genel Kurulda gizli oyla yapılan seçime, 355 milletvekili katıldı. Akyel, 285 oy alarak Sayıştay Başkanı seçildi

Sayıştay Başkanlığına Recai Akyel seçildi

 

ANKARA - TBMM Genel Kurulunda, Sayıştay Başkanlığına Tokat Valisi Recai Akyel seçildi.

Genel Kurulda gizli oyla yapılan seçime, 355 milletvekili katıldı. Akyel, 285 oy alarak Sayıştay Başkanı seçilirken, diğer aday Nurşen Yapıcı 68 oy aldı. 1 oy boş çıkarken, 1 milletvekili de geçersiz oy kullandı.

Genel Kurulda, daha sonra Sayıştay'da boşalan 6 üyelik için seçime geçildi. Yapılan gizli oylamaya; 353  milletvekili katıldı. 12 aday arasından; Sayıştay meslek mensupları kontenjanından aday gösterilen Abdullah Şimşek (295), Beyami Özdemir (287), Rıdvan Güleç (255) ve Hicabi Dursun (250), Maliye Bakanlığı kontenjanından Mehmet Ali Özyer (321) ve diğer adaylar kontenjanından Ali Karakaya (246), en çok oyu alarak Sayıştay üyesi oldu.

Değer adaylardan Nükrettin Parlak (87), Sait Ayaz (77), Ahmet Okur (39), Ahmet Tezcan (13), Rıdvan Aydın (93) ve Eyüp Kızılkaya (18) oy alırken, 3 oy boş çıktı, 3 milletvekili de geçersiz oy kullandı.

Genel Kurulda, seçimin tamamlanmasının ardından ''torba kanun tasarısının'' görüşmelerine başlandı.

Recai Akyel kimdir?

Sayıştay Başkanı seçilen Akyel, 1965 yılında Erzurum'un Şenkaya İlçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kırşehir'de tamamlayan Akyel,  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1987 yılında mezun oldu.

Kaymaklık sınavını kazanan Akyel, sırasıyla Pozantı, İscehisar, Çamoluk, Solhan, Gölkaya, İmamoğlu, Kızıltepe,  Elbistan İlçelerinde görev yaptı. Afet yönetimi konusunda eğitim amaçlı olarak bir ay süreyle Japonya'da bulunan Akyel, Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Ana Bilim Dalında doktora programını tamamladı.

İngilizce bilen Akyel, 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinde yaşananları ''Gölyaka'da Deprem'' başlıklı kitabında yayımladı. Akyel, evli ve iki çocuk babası.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.