7 °C

Selimiye kalıcı listede yer alacak

Bakan Günay, Selimiye'nin UNESCO Dünya Miras listesine alınması başvurusunun olumlu raporla üst komiteye önerildiğini söyledi.

Selimiye kalıcı listede yer alacak

İZMİR - Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne dahil edilmesi çalışmaları yürütülen Selimiye Camisi ile ilgili dosyanın üst komiteye olumlu bir raporla sunulduğunu, 19 Haziran'dan sonra Selimiye'nin kalıcı listede yer alacağını, bunun müjdeli bir haber olduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının İzmir'deki turizm yatırım ve planlama çalışmalarına ilişkin Hilton Oteli'nde basın toplantısı düzenleyen Günay, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde Türkiye'nin 9 alanının yer aldığını, listeye girmeye aday yer sayısının da geçen haftalarda Bergama'nın da aralarında bulunduğu 4 yeni ilaveyle 27'ye çıktığını bildirdi.

Adaylık çalışmaları tamamlanan Selimiye, Alanya ve Efes arasından ilk ikisinin dosyasının UNESCO'ya gönderildiğini belirten Günay, şöyle konuştu:

"Uzun yıllardan bu yana 9 ile sınırlı olan UNESCO Dünya Mirası kalıcı listesindeki alan sayısı 10'a çıkacak. Çünkü Selimiye, olumlu bir raporla üst komiteye önerildi. İnşallah 19 Haziran'dan sonra, benim için seçim sonuçları kadar önemli, Selimiye dünya mirasında yer alacak. Doğrudan doğruya Türk-İslam geleneğinin bir ürünü olarak, Divriği'den sonra Selimiye girmiş olacak. Bu bence çok güzel, müjdeli bir haber. Alanya ve Efes ile birlikte 2012'de bu alanları 12'ye çıkarmış olacağız. Bu konuda Türkiye'nin potansiyeli var."

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.