13 °C

Sıcaklık batıda artacak, doğuda azalacak

Hava sıcaklığı, batıda 2 ile 5 derece artacak, doğu kesimlerse ise 1 ile 3 derece azalacak. Meteoroloji'den Doğu Karadeniz kıyıları için yağış, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun bazı kesimleri için toz taşınımı uyarısı var!

Sıcaklık batıda artacak, doğuda azalacak

ANKARA - Meteoroloji Genel Müdürlüğünce yapılan son değerlendirmelere göre, Ülkemiz iç ve doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu, Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu ile Kastamonu, Sinop, Bingöl, Muş ve Ağrı çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları ile Ordu çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. 

Hava sıcaklığı, Batı kesimlerde 2 ila 5 derece artacak, doğu kesimlerse ise 1 ila 3 derece azalacak. 
Rüzgar ise genellikle kuzey yönlerden, Akdeniz kıyıları ile doğu ve güneydoğu kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Ege kıyıları, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda ile yağış alan yerlerde yağış anında yer yer kuvvetli olarak esecek. 

Doğu Karadeniz kıyıları için yağış uyarısı!

Yağışların, Doğu Karadeniz kıyıları ile Ordu çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması beklenirken Meteoroloji, ani sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar gibi oluşabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiğini bildirdi. 

 Bu bölgelerde toz taşınımına dikkat!

Meteoroloji, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu (Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt) ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda (Van, Hakkari, Şırnak) güney yönlerden esecek kuvvetli rüzgarla birlikte toz taşınımı beklendiğini belirterek, görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşme, ulaşımda aksamalar gibi meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğinin altını çizdi. 

Bazı illerde hava durumu:

İSTANBUL: Az bulutlu ve açık, öğle saatlerinde yer yer parçalı bulutlu.(31) 
ANKARA: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu. (31) 
İZMİR: Az bulutlu ve açık. (33) 
ADANA: Parçalı bulutlu, öğle saatlerinde kuzey ilçeleri yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. (33) 
ANTALYA: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu, öğle saatlerinde iç kesimleri yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. (30) 
SAMSUN: Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.(29) 
ERZURUM: Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. (29) 
DİYARBAKIR: Parçalı ve az bulutlu.(39) 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.