24 °C

Şiddet durmazsa Greenpeace Başbakan'la görüşmeyecek

Resmi davet almasa da ismi geçen Greenpeace, Başbakan'ın görüşme talebine cevap vermek için olayların sona ermesini bekleyecek.

Şiddet durmazsa Greenpeace Başbakan'la görüşmeyecek

İSTANBUL - Uluslararası çevreci örgüt Greenpeace, basında çıkan haberler üzerine bir açıklama yaptı. Başbakan'dan resmi davet gelmediğini dile getiren kuruluş, katılım için şiddet olaylarının sona ermesini bekleyeceğini duyurdu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Dün akşamdan itibaren basında bir grup insanın Başbakan Erdoğan'la görüşeceğine ilişkin haberler yer aldı. Bu grup içerisinde kurumumuzun da ismi bulunmasına rağmen bu konuda henüz bizlere ulaşan resmi bir davet olmadı. Prensipte, Greenpeace barışçıl ve demokratik bir ortamda, çözüm odaklı yapılacak her türlü görüşme davetine açıktır.

Fakat bu sabah emniyet güçlerinin tekrar Taksim’e müdahale etmesi ile ortaya çıkan ve halen devam etmekte olan şiddet ortamı, görüşmelerin sağlıklı ve demokratik bir ortamda yapılabileceğine ilişkin bizlere güven vermiyor. Başbakan’la bir görüşme olmadan önce şiddet sona ermelidir.

Gezi Parkı’na müdahale olmayacağının açıklanmasına rağmen Taksim Meydanı’na yapılan müdahalede kullanılan biber gazı, plastik mermi ve tazyiki su, Gezi Parkı’ndaki barışçıl protestocuları da etkilemiştir.

Şiddet olayları sona erdikten sonra yakın gelecekte böyle bir çağrı olursa ve Greenpeace  davet edilirse, buna hareketin temsilcisi sıfatıyla değil, görüşlerimizi bildirmek üzere katılabilir ve Başbakan’a sağlıklı bir demokraside barışçıl protestoların önemini ve Gezi Parkı’nın park olarak kalması konusundaki talepleri iletmek isteriz. Hem parkın kaderi hem de bu tip önemli kararlar alınırken halk görüşüne başvurulmamasıyla ilgili oluşan ortak endişeyi de kendisine aktarmak isteriz.

Geçtiğimiz hafta Taksim Dayanışması’nın Bülent Arınç’la görüşme yaptığını hatırlatırız. Biz Taksim Dayanışması’nın Hükümet’le yürüttüğü müzakere sürecini destekliyoruz ve bu konuda Hükümet’ten gelecek cevabı bekliyoruz.

Greenpeace olarak Gezi Parkı protestolarını destekliyor olmaktan gurur duyuyoruz. Greenpeace’in açıklamaları buradaki hareket adına değil, hareketi desteklemek içindir."

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap