11 °C

Şiddetli lodos Karaköy İskelesini batırdı

İskeleyi karaya bağlayan çelik halatların kopması sonucu Karaköy İskelesi ters dönerek sulara gömüldü

Şiddetli lodos Karaköy İskelesini batırdı

 

İSTANBUL - Şiddetli lodos fırtınası nedeniyle hasar görerek yan yatan Karaköy İskelesi tamamen battı. Dengeyi sağlayan 16 su tankından birinin hasar görmesi sonucu yan yatan yüzer iskelenin diğer tanklarında da hasar meydana geldi.

İskeleyi karaya bağlayan çelik halatların da kopması sonucu Karaköy İskelesi ters dönerek sulara gömüldü. İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş (İDO) Genel Müdürü Ahmet Paksoy, şiddetli lodos nedeniyle batan Karaköy Vapur İskelesi'nin yerine yüzen yeni bir duba konulacağını söyledi. Paksoy, İstanbul'un yaklaşık bir gündür ciddi lodosun etkisinde bulunduğunu hatırlatarak, İDO seferlerinin de bu lodostan ciddi manada etkilendiğini kaydedetti.

Paksoy, saat 20.30 sıralarında, yüzen bir cisim olan Karaköy dubasının ön tarafında hafif meyil oluştuğunu belirtti. Bu haberi alır almaz, ilgili ekiplerin derhal olay yerine intikal ettiğini vurgulayan Paksoy, "O an itibariyle Karaköy İskelemizde yolcu hareketi durduruldu. Her türlü yolcu güvenliği için seferler iptal edildi" dedi. Hiçbir yaralanma veya can kaybının yaşanmadığı olayla ilgili kriz masasının çalışmaya devam ettiğine işaret eden Paksoy, "Bütün iskelelerimizde, gemilerimizde olduğu gibi, her türlü bakım ve onarım teknik manada gerçekleştirilmişti. Karaköy önemli bir iskelemiz. En azından seferleri aksatmamak adına yüzen yeni bir duba yapıp, buraya koymak için bütün ekibimiz seferber olmuş durumda. Yüzen duba konulup seferler yapılacak"dedi.

Karaköy seferleri çevredeki iskelelerden yapılacak

Ayrıca Paksoy, kentte etkili olan lodos nedeniyle İstanbul'da dış hatlardaki feribot, arabalı vapur ve deniz otobüsü seferlerinin tamamının yapılamadığını bildirdi.

Paksoy, Karaköy Vapur İskelesi'nin gece saatlerinde şiddetli lodos nedeniyle batmasının ardından, İDO Genel Müdürlüğünde oluşturulan kriz merkezinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

"Batan iskeleden yapılan seferler, bir süre Karaköy, Kabataş ve Eminönü'ndeki diğer iskelelerden gerçekleştirilecek" diyen Paksoy, Kadıköy'den gelen İDO yolcularının bu sabahtan itibaren Karaköy'deki Tur-Yol'a ait motor iskelesini kullanabileceklerini kaydetti.

Paksoy, iskelenin batması nedeniyle Kabataş-Kadıköy hattına da ek seferler koyduklarını ifade ederek, bu hattaki seferlerin saat 21.30'a kadar süreceğini belirtti.

Ahmet Paksoy, Ocak 2009'da hizmete girmesi planlanan ve halen inşaatı süren Eminönü'ndeki iskelenin de 24 saat içinde Kadıköy'den gelip giden vapurların kullanımına açılacağını, bu iskeleden yapılan seferlerin saat 23.00'e kadar süreceğini dile getirerek, "Böylece Eminönü'nde, Kadıköy vapurlarına hizmet verecek iskele sayısı ikiye çıkacak" dedi.

Paksoy, batan Karaköy İskelesi'nin durumunun ise yapılacak teknik değerlendirmenin ardından netleşeceğini söyledi.

Kentte etkili olan şiddetli lodosun deniz ulaşımını da aksattığına dikkati çeken Ahmet Paksoy, Adalar hattı hariç iç hatlardaki vapur seferlerinde bir aksama yaşanmadığını, dış hatlardaki feribot, arabalı vapur ve deniz otobüsü seferlerinin tamamının yapılamadığını bildirdi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.