17 °C

Sırada yerli helikopter taşıma gemisi var

Koç Holding, savunma sanayine yüzde yüz yerli helikopter taşıma gemisi için teklif sunmaya hazırlanıyor.

Sırada yerli helikopter taşıma gemisi var

İSTANBUL - Koç Holding Savunma Sanayi, Diğer Otomotiv ve Bilgi Grubu Başkanı Kudret Önen, Savunma Sanayi Müsteşarlığının açtığı, helikopter taşıma gemisi ihalesi için bir hafta içinde teklif vereceklerini belirterek, "Ülkemizin böyle bir projeyi yapmış olması bence gurur verici. Biz de onun içinde olduğu için çok sevinçliyiz. Yerli mühendis, yerli dizayn ve imalat ve teknoloji hakları kendimizin olan bir ürün peşindeyiz" dedi.

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşen, Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'ndaki (IDEF'11) Otokar standında basın toplantısı düzenleyen Önen, Koç Grubunun, savunma sanayisine verdiği önemi göstermek için fuara 4 firma ile katıldıklarını söyledi.

RMK Marine ile deniz projelerinde yer aldıklarını ifade eden Önen, bunların içinde en önemlisinin 2004 yılında çalışmaya başlanan "Sahil güvenlik gemisi" projesi olduğunu ve birinci geminin test çalışmalarının başarılı bir şekilde sürdüğünü ve belli bir noktaya gelindiğini anlattı.

Bir ülkenin ekonomisinin hangi noktada olduğunun en önemli göstergesinin, savunma sanayi yatırımları ve projeleri olduğunu belirten Önen, Türkiye'nin geçmiş yıllarda denizaltı projesi, Atak helikopter projesi gibi önemli projeler başlattığını, milli tank projesi Altay'ın da bunlardan biri olduğunu vurguladı.

Otokar'ın misyonunun zirvesine çıktığını ve tank imalatının bundan sonra en önemli işlerinden biri olacağını vurgulayan Önen, savunma sanayinin en büyük firması haline geldiklerini kaydetti.

Yeni iftihar kaynağı olacak bir proje

Koç Grubu olarak, otokar ve savunma sanayisini desteklemeye devam edeceklerini anlatan  Önen, şöyle devam etti:

"Savunma Sanayi Müsteşarlığının, karada olduğu gibi denizde de büyük yatırımları ve atılımları var. Türkiye şu anda helikopter taşıma gemisi diyebileceğimiz yeni bir ihale açtı. Üstünde, 35 tonluk 4 tane helikopteri olan, bin kişi taşıyabilen, 30 civarıda tank ve 70-80 civarında askeri aracı taşıyabilen ciddi bir helikopter taşıma gemisi.

Bu, şu anda üzerinde çalıştığımız bir proje. Bence ülkemizin yeni iftihar kaynağı olacak bir proje. Tersanemizi bu projeye hazırlıyoruz. Çok ciddi yatırımlar yaptık. Bir hafta içinde teklifimizi vereceğiz. Böyle bir projenin de önümüzdeki yıllarda karara bağlanmasını bekliyoruz. Yerli mühendis, yerli dizayn ve imalat ve teknoloji hakları kendimizin olan bir ürün peşindeyiz.

Biz Otokar'ın normal arabalarla başlayan tankla biten başarısının bir benzerini de tersanemizde yapmak istiyoruz. Kalıcı, sürdürülebilir Deniz Kuvvetlerimizin bir ortağı olarak hem dizayn merkezi hem üretim merkezi olmak istiyoruz. Savunma sanayinini ileride Koç Grubu'nun ana ve önemli sektörlerinden biri olmaması için hiç bir neden yok. O yolda ilerliyoruz. Kara, deniz ve yazılım konusunda bir şapka altında ağırlığını koyan ve savunma sanayine verdiği önemi gösteren tek grup biziz. Bundan da gurur duyuyoruz."

Hava projelerinde geç kaldık

"Bundan sonra da belki bir hava projesi alabiliriz" diyen Önen, "Hava projelerinde bence biraz geciktik, biraz geç kaldık. Bunda da üzgünüm ama her tarafa konsantre olamazdık ama boşluklar arıyoruz. Hakikaten teknolojisini yaratacağımız, ülkemize katma değer yaratacağımız, takip edeceğimiz ve sürdürülebilir bir büyüme yakalayacağımız bir hava projesi olursa muhakkak gireriz ve inceleriz" şeklinde konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.