8 °C

Siyaseti Başbakan'dan öğrenmek istemem

Kılıçdaroğlu, "Onun siyaseti ile benim siyasetim arasında dünya kadar fark var. Onun siyasetine ihtiyacım yok" dedi.

Siyaseti Başbakan'dan öğrenmek istemem

İSTANBUL - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine yönelik "Siyasete alışacak" sözlerini değerlendirirken, "Siyaseti ondan öğrenmek istemem. Onun siyaseti ile benim siyasetim arasında dünya kadar fark var. Onun siyasetine ihtiyacım yok" dedi.

Bağdat Caddesi'nde yapılan Cumhuriyet Yürüyüşü'ne binlerce kişinin katıldığını belirten Kılıçdaroğlu, "Buraya geleceğimi onlara da söyledim. Bütün yurttaşlarım sizi alkışladılar. Bu da güzel bir şey. Demek ki insanların gönlü, hak arayan insanları desteklemekten yana. Onlar da sizin yanınızda, size her türlü desteği veriyorlar. Umuyorum bizim sesimizi de Ankara'daki sağır kulaklar duymuş olur. Buraya gelişimizin nedeni de onların duymalarını sağlamak zaten. Eğer onlar da duyarlarsa ve bir parça 'Ülkede yasal haklarını arayanların kapı dışarı bırakılmasını biz de istemiyoruz' derlerse, bu soruna sahip çıkarlar" şeklinde konuştu.

Albayrak'tan açlık grevini bir an önce sona erdirmesini istediklerini belirten Kılıçdaroğlu, "Sesinizi yeteri kadar duyurdunuz. Bundan sonra biz sahip çıkacağız. Açlık grevini bırakın ama grevinize devam edin. Sonuna kadar yanınızda olacağız" dedi.

Türkan Albayrak'ın, "Açlık grevine devam edersem, yanımda olmayacak mısınız?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Yine yanınızda olacağız. Acıyı bedeninizle ödememeniz, sağlığınızı düşündüğümüz için... Hava soğuk, erken takatten düşebilirsiniz. Bütün endişemiz bu" yanıtını verdi.

"Eşim Mehmet ile açlık grevini bitirmemiz için sizlerin çabası gerekiyor" diyen Albayrak, Kılıçdaroğlu'nun ziyaretinden çok memnun olduğunu ifade etti. Türkan Albayrak, "Kılıçdaroğlu'nun taşeronlaşmayla ilgili düşüncelerini duydum. Kılıçdaroğlu, Türkiye'deki taşeronlaşmaya karşı olduğunu, benimle ilgili problemi çözme konusunda yardımcı olacağını söyledi. Sürekli yanımda olacaklarını söylediler. Hem yanımda hem taşeronlaşmaya karşı olduğu için Kılıçdaroğlu'na, ziyarete geldikleri için CHP'lilere teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Başbakan'a yanıt

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Çankaya Köşkü'nde, Cumhuriyetin ilanının 87. yıl dönümü dolayısıyla verdiği resepsiyonda sizin için 'Siyasete alışacak' dedi. Bu konuda yorum yapmak ister misiniz?" sorusu üzerine, şunları söyledi:

"Sayın Erdoğan konusunda bir yorum yapmak istemem. Siyaseti ondan öğrenmek de istemem. Onun siyaseti ile benim siyasetim arasında dünya kadar fark var. Onun dünya görüşü ile benim dünya görüşüm çok farklı. Ben hak arayan insanların yanındayım. O, kişilerin elinden hakları nasıl alınır, onun uzmanlığını yapıyor. O siyaset değil, benim düşündüğüm siyasettir. Biz halkın, alın terinin, emeğin, üretenin, sanayicinin yanındayız. O, sıcak paranın ve rantiyenin yanında. Eğer yüreği varsa, bana laf yetiştireceğine, istediği televizyon programında karşıma çıkar, görür halkın önünde el mi, bey mi yaman. Beraber tartışırız. Ama yüreği yetmez, cesareti yoktur. O, kendi yandaşlarının yanında konuşur, bize laf yetiştirmeye çalışır. O görsün baksın bakalım, Türkan Albayrak'ın durumu nedir? 87 yıl geçti Cumhuriyette. Bir insan 'Hakkını arıyor' diye kapının önüne bırakılıyor. Acaba hiç merak etti mi bu ülkenin Başbakan'ı? Bir kadın 'Hak arıyor' diye kapının önüne bırakıldığı zaman vicdanı sızladı mı? Siyaset bu mudur? Siyaset insanları, hak arayanı cezalandırmak mıdır? Onun siyasetine ihtiyacım yok. Benim siyaset anlayışım halkın yanında olmak, halkın çıkarlarını savunmaktır. Bireysel çıkarları savunmayız. Bütün miting meydanlarında söyledim. Yine söylüyorum, siyasette biz zenginleşmeyeceğiz, o zenginleşti. Siyasette biz yoksulun, hak arayanın, emeğin, çalışanın, üretenin yanındayız. Bu çiftçi, sanayici, esnaf olur, en önemlisi işsiz olur, hep onların yanında olacağız."

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.