11 °C

STK'lar 'Mursi' kararını protesto edecek

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararı 9 Haziran'da 28 farklı sivil toplum kuruluşu tarafından protesto edilecek

STK'lar 'Mursi' kararını protesto edecek

İstanbul'da 28 farklı sivil toplum kuruluşu (STK) 9 Haziran'da, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkındaki idam kararını protesto edecek. 

Ümmetin Adamlarına Destek Platformu'ndan yapılan açıklamada, aralarında İHH İnsani Yardım Vakfı, Milli Türk Talebe Birliği, Mirasımız Derneği, Dünya Dostluk ve Kardeşlik Platformu, İletişim Platformu ve Hukukçular Derneği'nin de bulunduğu 28 ayrı STK'nın, Fatih Saraçhane Parkı'nda kararı protesto edeceği belirtildi. 

Açıklamada, İhvan'ın temsilcilerinin de yer alacağı organizasyona, gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak'ın konuşmacı olarak katılacağı, etkinlikte Gurup Yürüyüş'ün konser vereceği, İlahiyatçı Sabri Atasoy'un dua edeceği bildirildi. 

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

"Mursi ve diğer yargılananların aylarca hakim önüne çıkarılmadan bir müdafi tarafından savunulmalarına izin verilmeden alınan kararların hukuktan zerre nasibini almamış olmalarının yanı sıra bu kararlar Mısır'ın taraf olduğu uluslararası hukuk sözleşmelerine ve Afrika İnsan Hakları Şartı'na da aykırıdır. Darbenin insanlık onuruna aykırı bir olgu olduğunu söylemeye hacet yokken, bu durum karşısında demokrasi havarilerinin suskunluğu bu güruhun gerçek yüzünü bir kez daha gözler önüne sermiştir. Bugün İslam dünyası topyekun bir saldırı altındadır. Önceleri terörle mücadele olarak başlatılan saldırılar sonraları sözde İslami terörle mücadeleye döndü ancak artık dolaylı değil direkt olan bu saldırılar İslam'a ve Müslümanlara yönelmiştir. İnsanlık tarihine geçecek kara lekelerden biri olan başta Mısır darbesi ve idam kararları olmak üzere Müslümanlara karşı olan bu örtülü savaşın karşısında biz ümmetin adamlarına sahip çıkıyoruz." 

 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap