6 °C

Stratejik hedeflerin önemi

Stratejik hedeflerin önemi

 

SERDAR YURDAKUL / Yönetim Danışmanı

Kişisel gelişim danışmanları her sene yeni yıla girerken önümüzdeki yıl için planlama yapmamızı ve hedefl er koymamızı önerirler. Hedef koymazsak günlerimiz belki çok yoğun geçer ama bu yoğunluk hedefl erimize erişmede bir anlam taşımayabilir. Çok çalışır ama kişisel hedeflerimize ulaşamayız. 
Hepimizin zamanı saatler ve dakikalarla sınırlı olduğuna göre bu sabit zamanı ancak doğru şeyleri yaparak etkin geçirebiliriz. Aynı şekilde şirketlerde de günlerimizi birçok planlı ve plansız faaliyet doldurur. Bazen bu faaliyetlerin tümüne yeterince zaman ayıramadığımız gören yöneticilerimiz bizi “Zaman Yönetimi” eğitimine gönderirler. Belki beklenti şudur bu eğitimden sonra her şeye zaman bulabileceğiz! 

Özellikle şirketlerde çalışanlar gün içinde birçok iş/faaliyet üzerinde uğraşırlar. Zamanlarını bu faaliyetler doldurur. Görüntüde herkes çok çalışıyordur hatta bazı birimler ilave insan kaynağı talep ederler. Peki, burada sorun ne? Sorun yok ama benim bir sorum var. Şirketinizde yıllık hedefl er belirliyor musunuz? Bu hedefl er stratejik hedefl eriniz ile ilişkili mi? Faaliyetlerinizi hedefl erinizle uyumunu izliyor musunuz? Şirketinizde kimin hangi faaliyetlerle uğraştığını izleyen bir sistem kurdunuz mu? Yoksa çalışanlarınızın günlerini plansız aktiviteler ile mi dolduruyorlar. Şirketlerde günlerimizi birçok faaliyet doldurur. Bunların bir kısmı planlıdır, önemli bir kısmı ise plansız faaliyetlerden oluşur. 

Plansız faaliyetler öngörülemeyen sorunlar, toplantılar, ziyaretler vs. oluşturur. Önemli olan günlerimizi planlı ve hedefl ere yönelik faaliyetlerin doldurmasıdır. Ancak bu tip faaliyetler stratejik hedefl erimizin gerçekleşmesine yardımcı olur. Günlerimiz plansız faaliyetlerle dolu geçiyor, çok çalışıyor ama bu durum bilançoyu olumlu yönde etkilemiyorsa, oturup hep beraber durumu bir sorgulamamız lazım. 

Özetle bir yönetici, bir CEO olarak şirketinizde çalışanlarınızın nelerle meşgul olduklarını bilmek zorundasınız. Strateji planları yapmak veya yıllık hedefl er koymak yeterli değildir. Günlük faaliyetler stratejinizi destekliyor mu? Buna bakmanız ve sürekli kontrol altında tutmanız lazım. Aksi takdirde atlar bir yöne, araba başka bir yöne gidebilir.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.