27 °C

Suriye sınırı artık daha güvenli

Suriye sınırına inşa edilen duvarın 90 kilometrelik bölümünün tamamlandı.

Suriye sınırı artık daha güvenli

Suriye ile 169 kilometre uzunluğunda olan Gaziantep ve Kilis sınırının 90 kilometresinde modüler beton duvar inşa edildi. Böylece Suriye sınırı 'Fiziki Güvenlik Sistemi' ile güvenli hale getirildi. Yapılan çalışmalar sonucu kaçak geçişlerde yüzde 40 azalma sağlandı.

1'inci Hudut Alay Komutanlığı'nda konuyla ilgili brifingde konuşan Albay Alparslan Kılınç, 911 kilometrelik Suriye sınırının 169 kilometresinin sorumluluk sahalarında olduğunu ifade etti.

Sınır hattında beton duvar, hendek, kafes tellerle önlem alındığını ifade eden Albay Kılınç, ayrıca rokete dayanıklı kule ve kulübeler, termal kameralar ile aydınlatma direkleri ve sürekli devriye görevi yapan zırhlı araçlarla güvenliği sağladıklarını kaydetti.

Bu önlemlerin yanı sıra havadan da droneler ve insansız hava araçlarıyla sınırın iki tarafı da gözetleniyor.

Duvar 3 ay içerisinde tamamlanacak

Albay Kılınç, sorumluluk alanlarındaki 169 kilometrelik sınır hattının 90 kilometresinde modüler beton duvar inşası yapıldığını kalan 69 kilometrelik bölümün de TOKİ ve yüklenici firmalar tarafından 3 ay içerisinde tamamlanacağını ve böylece Gaziantep ile Kilis'in Suriye ile olan sınırının tamamen duvarla kapatılacağını söyledi.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap