Tarım sektörü Konya'da buluşuyor

TÜYAP Fuarcılık Genel Müdürü Ersözlü, bu yıl fuara 300 bin ziyaretçi ve 2 bin firmanın katılımını beklediklerini söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

KONYA - Konya 9. Tarım, Hayvancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı, 16 Mart'ta TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi'nde açılacak.    

TÜYAP Fuarcılık AŞ Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Konya Tarım 2011 Fuarı (Konya 9. Tarım, Hayvancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı) ile ilgiliolarak Konya Tarım 2011 Fuarı'nın kapılarını yüzde 50 büyümeyle ziyaretçilere açılacağını söyledi.

2010 yılında TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi'nde 11 fuar düzenlendiğini belirten Ersözlü, 2011 yılında yüzde 25 büyümeyi hedeflediklerini, fuara 300 bin ziyaretçi, 2 bin firmanın katılmasını beklediklerini bildirdi.

Amaçlarının Konya'nın üretimine ve ihracatına katkı sağlamak olduğunu vurgulayan Ersözlü, "9 yıldır düzenlenen fuar, Türkiye'deki tarım fuarları içinde ön plana çıkan marka fuarlardan biri oldu"  dedi.

İç Anadolu, Ege, Marmara, Akdeniz, Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden 70 farklı ilden çiftçilerin ve firma yetkililerinin fuara katılacağını ifade eden Ersözlü, şunları kaydetti:

"Suriye, Uruguay, Macaristan, Romanya, ABD, İtalya, İspanya, Hollanda, Almanya, Avusturya, Bulgaristan, Belçika başta olmak üzere birçok ülkeden profesyonel ziyaretçilere ev sahipliği yapacağız. Konya Tarım Fuarı'nda gerçekleşecek söz konusu milli katılımların Konya'nın yurt dışındaki tanıtımına, turizmine ve ekonomisine büyük katkı yapacağı inancındayız. Bu yıl fuar alanında Türkiye'de ilk defa sergilenecek ürünler bulunacak. Tarım makinelerinin, traktörlerin test sürüşleri yapılacak. Fuarımıza Konya'dan da 160 civarında firma katılacak."

Ersözlü, fuarın, TÜYAP başta olmak üzere, Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Derneği işbirliği, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Selçuk Üniversitesi, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Borsası, Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şubesi, KOSGEB ve Konya Tarım İl Müdürlüğünün desteği ile gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Konya Tarım Fuarı 16-19 Mart 2011 tarihlerinde saat 9.30-18.00, 20 Mart'ta 9.30-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Bu konularda ilginizi çekebilir