TBB, 'Seçim Güvenliği Merkezi' kurdu

Türliye Barolar Birliği, 7 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek Milletvekili Genel Seçimi'ni yakından takip etmek için "Seçim Güvenliği Merkezi" kurduğunu açıkladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından yapılan yazılı açıklamada oy güvenliğinin sağlanması amacıyla Türkiye'nin her yerinden ulaşılabilecek bir telefon numarası verilerek, "Seçimlerin hukuki zeminde ve güven ortamı içinde gerçekleşmesine katkı sağlamak için oluşturulan TBB Seçim Güvenliği Merkezi'nde görev alacak gönüllü avukatlar, tüm gün boyunca vatandaşların seçime ilişkin sorularını yanıtlayacak; oy verme ve oy sayım sürecinde sandık müşahitlerine hukuki destek verecek. Türkiye'nin her yerinden 0312 988 16 70 (6 hat) numaralı telefondan ulaşılabilecek Seçim Güvenliği Merkezi'nde, gelen çağrının durumuna göre ilgili baroya veya varsa Oy ve Ötesi'nin ilgili temsilciliğine yönlendirme yapılacak. Amaç, ülke çapında oy güvenliğini sağlamak. Hali hazırda 45 ilde örgütlenmesi tamamlayan Oy ve Ötesi'nin, Türkiye'de kullanılacak oyların yüzde 62'sini kontrol altında tutması bekleniyor" ifadeleri kullanıldı.

"Demokrasinin önündeki en büyük tehlikedir"

Açıklamada ayrıca Türkiye genelinde Oy ve Ötesi, aynı zamanda Ankara özelinde de Ankara'nın Oyları ile birlikte seçim güvenliğini sağlamak adına hazırlık yapıldığı belirtilirken TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nun ise konu ile ilgili, "Seçimlere güvenin yitirilmesi toplumsal huzur ve demokrasinin önündeki en büyük tehlikedir. TBB, Seçim Güvenliği Merkezi ile hukuki zeminde ve güven ortamı içinde gerçekleşmesi, vatandaşların iradesinin özgürce sandığa yansıması, seçmenin oy hakkının serbestçe kullanabilmesi için yasal koşulların yerine getirilmesi ve takibine katkı sağlamayı hedefliyoruz" dediği kaydedildi. TBB seçime sayılı günler kala seçim güvenliğini sağlamaya yönelik hazırlıklarını tamamladığını da duyurdu.

 

Bu konularda ilginizi çekebilir